Izvorni znanstveni članak
ODNOS IZMEĐU RASPOLOŽIVIH BUŠAĆIH KAPACITETA TE TRŽITA I DOBITI
Mladen Zelenika
Sažetak
Vlasnici postrojenja za bušenje upošljavaju visoko stručne djelatnike sposobne da profitabilno upravljaju operacijama bušenja u svim fazama rada i analiziraju sljedeća tri pitanja: kako rasporediti raspoložive ekipe u cilju postizanja najpovoljnijih financijskih rezultata; koji su tipovi opreme konkurentni na tržištu za profitabilne operacije, i kako izračunati potreban broj postrojenja/ekipa za svaku od metoda profitabilnog bušenja u određenoj regiji za definirani vremenski period.
Izložen je originalan matematički model primjenjiv za egzaktno računanje vrijednosti potrebnih upravitelju kao odgovor na tri pitanja. Korištenje ovog modela nužno je za istraživanja odnosa: (i) troškova korištenja svakog od raspoloživih postrojenja za bušenje, (ii) uvjeta na tržištu u razmatranom vremenskom razdoblju, i (iii) procijenjenog profita. Egzaktna su istraživanja moguća samo uz sustavno vođenje i analiziranje podataka o uvjetima na tržištu, i podataka koji karakteriziraju učinke i troškove operacija primjenom svakog od raspoloživih postrojenja/ekipa u uvjetima definiranog tržišta.
Redovito registrirani podaci o tržištu, učincima i specifičnim troškovima omogućuju utvrđivanje točnih vrijednosti ulaznih parametara. To je nužan uvjet za točno računanje vrijednosti izlaznih parametara (rezultata) korištenjem matematičkog modela. Rezultati ovih računanja daju osnovne podatke za izradu preciznog plana operacija, podatke o ekonomičnosti i potrebnu osnovu za odlučivanje strateškog razvoja kapaciteta.
Ključne riječi
matematički model; funkcija cilja; operacijska istraživanja; upravljanje operacijama; granični uvjeti; bušaće poduzeće; postrojenje za bušenje; geološki uvjeti; tržišni uvjeti
Hrčak ID:
13716
URI
Datum izdavanja:
4.12.1994.
Posjeta: 1.859 *