Izvorni znanstveni članak
Složenice sinajskog paterika i složenice staroslavenskog kanona
Leszek Moszynski
Sažetak
Složenice sinajskog paterika i složenice staroslavenskog kanona
U praslavenskom tvorbenom imenskom sustavu složenice su marginalni fenomen. Uz to one su pretežito grčki ili njemački kalkovi. Stoga analiza složenica starog teksta može pridonijeti boljem upoznavanju njegove povijesti.
Autor uspoređuje složenice staroruskog Sinajskog paterika s analognim oblicima u jednom od tekstova staroslavenskog kanona, to jest Zografskim evanđeljem, kao i korpusom složenica datim u Sadnik-Aitzetmüllerovu rječniku. Pri tome glavno težište nije stavljeno na pojedine riječi, nego na tipove složenica. To je omogućilo da se utvrdi izostanak bitne razlike u tipu složenica, gdje prvi adverbijalni dio specificira značenje drugog dijela (npr. blagočьstije), kao i kod složenica "nomina agentis" tipa l'ubęjь Boga - bogol'ubьcь. Postoji, pak, znatna razlika u grupi apstraktnih složenica. U Zografskom evanđeju i u drugim tekstovima kanona prevladavaju gerundijalne složenice starijeg tipa, kao l'ubl'enije srebra - srebrol'ubl'enije. U Sinajskom pateriku prevladavaju mlađeg tipa derivacijske složenice, kao l'ubl'enije srebra - srebrol'ubije, iako u njemu izostaju oblici na -ьstvo tipa srebrol'ubьstvo koji su mogući u nekim tekstovima kanona.
Ta činjenica može se objasniti na bilo koji od ova dva načina: bilo da mlađi oblici potječu od prevodioca (i u tome je slučaju veza između Sinajskog paterika i Metodijeva paterika gotovo nemoguća), bilo da oni potječu od prepisivača koji su više puta i na različitim mjestima prepisivali Metodijeve otьčьskyję kъńigy. To bi se moglo provjeriti samo uspoređivanjem pojedinih tipova složenica u svim poznatim rukopisima slavenskog paterika.
Ključne riječi
Hrčak ID:
14171
URI
Datum izdavanja:
30.9.1974.
Posjeta: 1.541 *