Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Osnovni tokovi i problemi profesionalizacije zanimanja: slučaj sestrinstva

Vjeko Santrić ; Medicinski fakultet, Zagreb


Puni tekst: hrvatski pdf 27.499 Kb

str. 311-339

preuzimanja: 1.150

citiraj


Sažetak

Predmet je rada dvojak. S jedne strane to je sestrinstvo kao poluprofesija ili profesija u nastajanju, a s druge su to sama sociološka određenja profesija i profesionalizma. Nakon izlaganja osnovnih kriterija profesionalizacije zanimanja date su različite definicije sestrinstva, razmotrene povijesne etape profesionalizacije, te načini na koje se sestrinstvo borilo za profesionalnu autonomiju, monopol i legalizaciju profesionalnog autoriteta. Iznesena je također teorijska i etička podloga sestrinstva i dat pregled nagle ekspanzije sestrinstva i sestrinskog obrazovanja u posljednjem stoljeću.
Problemi daljnje emancipacije sestrinstva iz zanimanja u profesiju, analizirani su na makro, mezo i mikro razini, pri čemu je ustanovljeno da autonomno sestrinstvo koje posjeduje određeni profesionalni autoritet uspijeva uglavnom egzistirati tek tamo gdje proces liječenja ili još nije počeo (zdravstveno prosvjećivanje, prevencija) ili tamo gdje je već završio (rehabilitacija, pomoć pri umiranju). Drugi paradoks profesionalizacije sestrinstva u vezi je s činjenicom da je zadovoljstvo poslom to veće što su sestre radno udaljenije i od liječnika i od pacijenata, a to zadovoljstvo pospješuje i viši status što ga imaju takvi poslovi.
Unatoč tome što je prošlo sve faze profesionalizacije sestrinstvo generalno ne možemo smatrati profesijom jer je razmjerno slabo plaćeno i ima nizak društveni status. Na temelju toga zaključuje se da su kriteriji prihoda i statusa odlučujući za razlikovanje profesija i poluprofesija, dok su svi drugi, "akademski" kriteriji što se pri određenju profesija uzimaju u obzir manje važni.

Ključne riječi

Hrčak ID:

155324

URI

https://hrcak.srce.hr/155324

Datum izdavanja:

30.6.1990.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 3.036 *