Izvorni znanstveni članak
HIGIJENSKE OSNOVE SMJEŠTAJA GOVEDA U INDIVIDUALNIM GAZDINSTVIMA NA PODRUČJU UMJERENE KONTINENTALNE KLIME U SJEVEROZAPADNOJ HRVATSKOJ, 3. Higijena smještaja mliječnih krava u klasičnoj staji
Antun Asaj
; Veterinarski fakultet, Zagreb, Republika Hrvatska
Marija Vučemilo
; Veterinarski fakultet, Zagreb, Republika Hrvatska
Alenka Hadžiosmanović
; Veterinarski fakultet, Zagreb, Republika Hrvatska
Sažetak
Stajska jedinica za 20 grla na vezu u dvorednom smještaju po 10, na produženom kratkom termoizoliranom ležaju uz djelomično rešetkasti pod i ispašu na pregonskim pašnjacima.
Temelji su iz izoliranog betona. Kanal za tekući gnoj iza ležaja dubine je 80 cm i širine 80 cm uz odvodni poprečni kanal do jame za tekući gnoj. Zidovi su iz betonskih blokova s termoizolacionim premazom i cementnom žbukom. Prozori su od dvostrukog stakla, postavljeni
nasuprot, duž podužnih zidova veličine 1/15 površine poda. Ležaj sa 2% pada ima termoizolaciju s oko 0.8 Wm²(izolacijski granulat ili gumene ploče). Minimalna površina odnsno zapremina poda uključivši ležaje i hodnike je po grlu 65 m² i 19.0 m³.
Po DIN normama br. 18910 (1974) optimalna temperatura zraka je od 7 do 18°C uz rv oko 70%. Maksimalna dozvoljena koncentracija za CO₂ je 0.35 vol%, NH₃ je 0.005 vol% uz zaštitni prag od 0.01 vol%, H₂S je 0.001 vol%.
Gravitacijsku ventilaciju reguliramo otvaranjem prozora, a po potrebi i bočnih ulaznih vrata. Opseg ventilacije prilagođavamo ljeti na oko 1,0 m³ h⁻¹ kg⁻¹, a zimi na oko 0,3m³ h⁻¹ kg⁻ uz strujanje zraka u biozoni do 0.5 ms⁻¹. U predloženom tipu staje može se očekivati izostanak bolesti vimena i papaka, bolja reprodukcija i viša mliječnost.
Prilog: Skice predloZenog objekta.
Ključne riječi
Hrčak ID:
162102
URI
Datum izdavanja:
23.1.1991.
Posjeta: 1.101 *