Govor, Vol. 4 No. 1, 1987.
Izvorni znanstveni članak
NAČELA FONETIKE I NJEZIN NAPREDAK
Jugoslav Gospodnetić
; Paris
Sažetak
U ovom uvodu u raspravu o principima fonetike želi se istaknuti kako spoznaja važnosti fonetske nauke zavisi od stavljanja u pitanje niza predrasuda na području govora i jezika medu kojima su najkrupnije:
1. Pitanje razlikovanja govora i jezika jer se tu ili neprestano miješaju te dvije pojave ili se pak govor suzuje samo na individualnu upotrebu jezika. Tom se suprotstavlja teza da je govor prije svega univerzalna ljudska aktivnost i sposobnost a tek onda individualna dok je jezik društveno uopćavanje individualnog govora.
2. Pitanje primarne funkcije govora koja nije komunikacija nego pomaganje mišljenja. Jezik je naprosto društvena sankcija takvih načina govora koji najbolje potpomažu komunikaciju.
3. Pitanje sastavnih elemenata govora: fonetskih elemenata (fonema, slogova i morfema, riječi), njihove forme i njihova značenja. Tu se stavlja u pitanje proizvoljnost značenja riječi i neznačenja fonema. Tome se suprotstavlja teza o razinama značenja elementarnijih spram složenijih oblika.
4. Pitanje bitne (duboke) materijalne podloge govora koja nije zvuk nego pokret, motoričko-aerodinamički pokret. Samo napuštanjem površnog pogleda na govor kao zvuk moguče je riješiti niz pitanja o postanku i razvitku govora i jezika kao što su veza između zvučnog i nezvučnog govora, uloge gesta u usmenom govoru, prvobitno značenje govora itd. i stati na kraj teoriji o zvučnoj onomatopoetici koju nije potrebno ni braniti ni napadati jer je bespredmetna.
Ključne riječi
Hrčak ID:
176810
URI
Datum izdavanja:
1.3.1987.
Posjeta: 1.462 *