Medica Jadertina, Vol. 47 No. 1-2, 2017.
Stručni rad
Epilepsija u 14-godišnje djevojčice s pinealnom cistom - prikaz slučaja
Helena Hrkač
; Sveučilište u Osijeku, Medicinski fakultet
Anja Valentin
; Sveučilište u Osijeku, Medicinski fakultet
Sanja Delin
; Opća bolnica Zadar, Odjel pedijatrije
Andrea Šimić Klarić
orcid.org/0000-0002-7091-8613
; Opća županijska bolnica Požega, Odjel za pedijatriju
Sažetak
Cilj: Ciste pinealne žlijezde su rijetko simptomatske, ukoliko su manje od 10 mm. Ciste većega promjera od 10 mm se najčešće prezentiraju glavoboljom, vrtoglavicom, opstruktivnim hidorcefalusom, poreme-ćajima vida i okulomotorike, a rjeđe epilepsijom.
Prikaz slučaja: Predstavljamo slučaj 14-godišnje djevojčice s epilepsijom uzrokovanom pinealnom cistom. Obiteljska anamneza je negativna na neurološke bolesti, a perinatalna anamneza je uredna. Elektroencefalogramski nalaz (EEG) bio je fokalno dizritmičan sa zašiljenim valovima desno temporalno, te generaliziranim širenjem i paroksizmalnom tendencijom pri intermitetnoj fotostimulaciji i hiperventilaciji. Magnetska rezonancija (MR) mozga prikazuje cističnu tvorbu pinealne žlijezde, veličine 10 mm i debljine stijenke 1 mm. Transkranijalni color dopler (TCD) krvnih žila mozga bio je uredan. Na započetu antikonvulzivnu terapiju napadaji prestaju. MR nalaz nakon godinu dana prikazuje stacionaran nalaz, napadaji su prestali a pacijentica se žali na povremene glavobolje.
Zaključak: Ciste pinealne žlijezde mogu biti uzrokom epilepsije, a obzirom na veličinu ciste i nalaz EEG-a kod naše pacijentice je ta mogućnost vjerojatna. Prvi korak u terapiji je antikonvulzivno liječenje i kliničko praćenje. Za praćenje rasta ciste preporučuje se MR i TCD. Kirurško uklanjanje ciste se radi ukoliko dođe do pogoršanja neuroloških funkcija i/ili rasta ciste.
Ključne riječi
Hrčak ID:
177975
URI
Datum izdavanja:
20.3.2017.
Posjeta: 3.770 *