Prethodno priopćenje
Revolucija u Rojavi: žensko oslobođenje kao odgovor na kurdsko pitanje
Katarina Pavičić-Ivelja
; Filozofski fakultet Rijeka
Sažetak
Cilj ovog rada jest analizirati povijesnu pozadinu trenutnih događanja
poput kurdske borbe za neovisnost i jačanja feminističke misli, kao i kulturne te političke okolnosti koje su pokrenule niz događaja koji su na posljetku doveli do radikalne promjene u političkoj i društvenoj klimi današnje Sirije. U jeku građanskog rata, Kurdi su iskoristili priliku da započnu borbu za vlastiti suverenitet u sjevernoj Siriji, na kurdskom jeziku poznatoj kao Rojava. Budući da je utemeljena na nadasve progresivnoj ideji demokratskog konfederalizma, osmišljenoj od strane kurdskog nacionalističkog vođe i osnivača PKK-a (Kurdistanske radničke partije) Abdullaha Öcalana, revolucija u Rojavi često
se smatra jednim od najvećih društvenih eksperimenata našega vremena. Iako već sama implementacija demokratskog konfederalizma može biti dovoljna kako bi se istaknula važnost ove revolucije u kontekstu današnjeg Bliskog istoka, procvat ženskih prava u Rojavi za trajanja revolucije od još je većeg značaja. Jedna od ključnih ideja Öcalanove filozofije, poznata kao Jineologija (znanost žena), ne postavlja ništa drugo do žene u sam centar revolucije.
Promatrajući rad ženske vojske, tako zvane Jedinice ženske zaštite (YPJ) jasno je vidljivo da se spomenuta ideologija očituje u praksi, ne samo na bojištu, već i u svakodnevnom životu. U ovom radu nastojat ću dati pregled povijesnih okolnosti koje su dopustile iskru koja je zapalila vatru ženske revolucije u jednom od najpatrijarhalnijih društava i među jednom od najpotlačenijih manjina u današnjem svijetu te nadalje istražiti značaj sadašnje situacije u Rojavi.
Ključne riječi
Hrčak ID:
196080
URI
Datum izdavanja:
15.12.2017.
Posjeta: 6.119 *