Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

https://doi.org/10.31298/sl.142.5-6.1

Utjecaj prikraćivanja na rast i urod češerčića i češera vrste Pinus brutia Ten u sjemenskim plantažama različite dobi

Murat Alan orcid id orcid.org/0000-0002-0226-1664 ; Department of Forest Engineering, Faculty of Forestry, Karabuk University, Turkey
Rumi Sabuncu ; Regional Directorate of Forestry, Antalya, Turkey
Turgay Ezen ; Forest Tree Seeds and Tree Breeding Research Directorate, Ankara, Turkey
Selim Kaplan ; Forest Tree Seeds and Tree Breeding Research Directorate, Ankara, Turkey


Puni tekst: engleski pdf 287 Kb

str. 269-281

preuzimanja: 609

citiraj


Sažetak

U ekonomskom i biološkom smislu (brzi rast, vrlo rana sposobnost proizvodnje sjemena, itd.), Pinus brutia Ten. jedna je od najvažnijih vrsta šumskog drveća u Turskoj. Postignut je značajan napredak u uzgoju Pinus brutia Ten. u Turskoj te su razvijene sjemenske plantaže na 615 hektara površine, fenotipski i prema rezultatima ispitivanja polusrodnika. Područje koje zauzimaju sjemenske plantaže Pinus brutia Ten., koji pokriva najveće područje od svih vrsta, iznosi 43 % ukupne površine sjemenskih plantaža.
Kako bi se prikupili podaci o upravljanju sjemenskim plantažama, izvršeno je prikraćivanje krošnje na trima sjemenskim plantažama Pinus brutia Ten. različite dobi (starim, srednjim i mladim). Dva su režima prikraćivanja primijenjena na ovim trima sjemenskim plantažama, jednom 2008. godine u starijoj plantaži, dok je jedan režim ovršivanja primijenjen 2008. i 2012. godine na srednjoj i mladoj plantaži. Svake su godine mjereni visina, prsni promjer te promjer krošnje u dva smjera te su izbrojani svi češerčići i češeri na rametama tijekom i nakon rezidbe.
Po isteku četiri godine, indeks visine, prsnog promjera i volumena povećao se kod kontrolnih rameta u starim i mladim sjemenskim plantažama u usporedbi s plantažom srednje dobi. S druge strane, iako su kontrolne ramete u plantažama srednje dobi dosegle veću visinu, rezane ramete dosegle su veći indeks volumena i prsnog promjera. Dok su se na početku primijećene razlike u visini između kontrolnih i rezanih rameta u svim sjemenskim plantažama postupno smanjile, primijećeno je da su visine rezanih rameta bile proporcionalno veće.
Između kontrolnih i rezanih rameta nije bilo razlike u smislu uroda češerčića i češera. Intervali i režimi prikraćivanja varirali su u starim, srednjim i mladim plantažama, te se uočilo da bi se prikraćivanje moglo koristiti u starim, srednjim i mladim sjemenskim plantažama.

Ključne riječi

brucijski crveni bor; uzgoj; proizvodnja sjemenja; upravljanje sjemenskom plantažom; pošumljavanje

Hrčak ID:

202349

URI

https://hrcak.srce.hr/202349

Datum izdavanja:

30.6.2018.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.054 *