Medica Jadertina, Vol. 37 No. 3-4, 2007.
Pregledni rad
Nove spoznaje o imunogenetici psorijaze
Marija Kaštelan
Larisa Prpić- Massari
Sažetak
Psorijaza je kronicna bolest kože obilježena ubrzanom proliferacijom epidermisa koja se klinicki manifestira pojavom upalnih, oštro ogranicenih ploca razlicite velicine, prekrivenih srebrno-bijelim ljuskama. Pretpostavlja se da je uzrokovana imunološkom reakcijom na do sada još nedovoljno definiran epidermalni, dermalni ili cirkulirajuci imunogeni peptid (M-protein streptokoka, retrovirusni protein ili antigen rožnatog sloja epidermisa). Na temelju brojnih istraživanja zakljuceno je da geni sustava HLA imaju kljucnu ulogu u nasljedivanju psorijaze. Imunopatogenetski mehanizmi razvoja psorijaze još uvijek nisu u cijelosti rasvijetljeni. Smatra se da nazocnost pojedinih gena HLA podložnih za psorijazu može potaknuti
nastanak izuzetno jake imunološke reakcije na odredeni antigenski peptid, što u konacnici za posljedicu ima razvoj bolesti. Jedan od mogucih mehanizama nastanka psorijaze je aktivacija velikog broja T-limfocita streptokoknim superantigenom. Druga mogucnost za razvoj autoagresije je model molekularne mimikrije.
Iako nije poznato na koji nacin zapocinje psorijaticni proces, danas se pretpostavlja da je psorijaza genetski poremecaj proliferacije keratinocita posredovan limfocitima T. Proces nastanka psorijaticnog žarišta izrazito je dinamican, a ukljucuje interakciju pomagackih i citotoksicnih limfocita T, te limfocita T i keratinocita.
Razumijevanje imunopatogenetskih mehanizama u nastanku sorijaze omoguciti ce i razvoj ciljane terapije ove teške kronicne bolesti.
Ključne riječi
Psorijaza; geni HLA; imunogenetika; limfociti T
Hrčak ID:
19108
URI
Datum izdavanja:
10.1.2008.
Posjeta: 4.219 *