Skip to the main content

Professional paper

Osvrt na temeljna pitanja 27. svjetske plinske konferencije

Dalibor Pudić ; HERA
Darko Pavlović orcid id orcid.org/0000-0002-0064-0900 ; Plinacro Ltd.


Full text: croatian pdf 1.245 Kb

page 17-22

downloads: 399

cite

Download JATS file


Abstract

Jedan od najvećih izazova suvremenog svijeta je globalno zatopljenje koje će značajno utjecati na kvalitetu života na Zemlji. Iako se o problematici utjecaja čovjeka na klimu počelo raspravljati još sedamdesetih godina prošloga stoljeća, suočavanje s tim problemom započelo je 1990. s prvim izvješćem Međuvladinog tijela za klimatske promjene UN-a, koje je ukazalo na utjecaj čovjeka na globalno zatopljenje. Nadalje, u Japanu je 1997. potpisan Protokol iz Kyota koji je trebao stupiti na snagu osam godina kasnije. Međutim, Protokol nije imao značajnijeg učinka, jer ga, najveći svjetski zagađivač, Sjedinjene Američke Države nisu ratificirale.
Stoga će u kronologiji globalnog djelovanja protiv klimatskih promjena i globalnog zatopljenja kao prekretnica biti zabilježen Pariški sporazum o klimatskim promjenama, potpisan na 21. zasjedanju konferencije stranaka (COP 21) Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime (UNFCCC) u prosincu 2015., s ciljem smanjenja emisija stakleničkih plinova i zadržavanja povećanja globalne prosječne temperature na 2°C iznad razina u predindustrijskom razdoblju. Najveće emisije stakleničkih plinova stvaraju se izgaranjem fosilnih goriva kao što su ugljen, nafta i plin. Stoga je zanimljiva koincidencija da je samo nekoliko mjeseci prije Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama u istoj godini, u Parizu, održana i 26. svjetska plinska konferencija.
Svjetska plinska konferencija najvažniji je globalni događaj plinske industrije koji okuplja utjecajne lidere, političare, kupce, trgovce i stručnjake. Održava se od 1931. u organizaciji Međunarodne plinske unije (IGU) u trogodišnjim razmacima, a ima za cilj podići svijest o prirodnom plinu i istodobno prezentirati aktualna komercijalna, strateška i tehnička pitanja s kojima se suočava cijeli lanac vrijednosti plinske industrije.
27. svjetska plinska konferencija održana je u Washingtonu, glavnom gradu Sjedinjenih Američkih Država, od 25. do 29. lipnja 2018., jasno ukazujući na ključnu ulogu plina u tranziciji prema niskougljičnom gospodarstvu. Na konferenciji je sudjelovalo više od 12.000 delegata iz više od 100 zemalja, 600 govornika i 350 izlagača na 40.000 m2 izložbenog prostora, uključujući paviljon održive energije, paviljon za robotiku i automatizaciju i paviljon za plin u transportu.

Keywords

niskougljična strategija; plin; Svjetska plinska konferencija

Hrčak ID:

209324

URI

https://hrcak.srce.hr/209324

Publication date:

4.11.2018.

Visits: 1.169 *




Uvod

27. svjetska plinska konferencija održana je u organizaciji Međunarodne plinske unije (IGU) od 25.- do 29. lipnja 2018. u Washingtonu, glavnom gradu Sjedinjenih Američkih Država [1]. Kao zanimljivu informaciju ovdje treba navesti da je prvi puta Svjetska plinska konferencija održana u zemlji koja je najveći proizvođač i potrošač plina na svijetu. Program konferencije pod nazivom »Gorivo budućnosti« bavio se aktualnim i budućim tehničkim, komercijalnim i strateškim pitanjima i prilikama s kojima se suočava industrija plina. Govornici, unutar i izvan industrije plina, zajedno s ključnim kreatorima politika, uključujući izvršne direktore globalnih energetskih tvrtki i ministre energetike, prezentirali su svoja promišljanja. U okviru programa konferencije bile su ponuđene i sljedeće mogućnosti studijskih obilazaka: Baltimore Gas and Eletric (BGE) kompanije koja je podružnica Exelon Corporation i Maryland kompanije. Sa sjedištem u Baltimoru, BGE pruža uslugu za više od 1,2 milijuna kupaca električne energije i više od 650.000 kupaca prirodnog plina u središnjem Marylandu, a ima 3.100 djelatnika. [2] Dominion Energy Cove Point LNG terminala koji se nalazi u zaljevu Chesapeake u Lusby, Maryland. Terminal je strateški smješten kako bi mogao primiti transportne brodove i pohraniti ukapljeni prirodni plin na kopnu, a zatim ga pretvoriti u plin kada je to potrebno. Cove Point LNG terminal, s projektom ukapljivanja plina kojeg planiraju završiti u ovoj godini, omogućit će i izvoz američkog plina iz jednog od najbogatijih plinskih bazena u Sjevernoj Americi. [3] Washington gas kompanije koja je i operator tran- sportnog i distribucijskog sustava s više od 288 km plinske transportne mreže i 20.800 km distribucijske mreže, gdje posjetitelji mogu vidjeti najmoderniji sustav nadzora distribucijskog sustava kao i trening centar u kojem se zaposlenici obučavaju za najzahtjev- nije tehničke zadatke u distribuciji. [4] Konferencija je protekla u znaku UPP-a koji će zasigurno promijeniti odnose u budućem svjetskom energetskom miksu. Nakon prve američke plinske revolucije nazvane „Plin iz škriljevaca“, cijena plina se u zadnjih deset godina smanjila za 55%. UPP postaje druga američka plinska revolucija (kako je to nazvao Faith Birol, izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju).

naftaiplin-38-17-g1.png naftaiplin-38-17-g2.png naftaiplin-38-17-g3.png naftaiplin-38-17-g4.png naftaiplin-38-17-g5.png

References


This display is generated from NISO JATS XML with jats-html.xsl. The XSLT engine is libxslt.