Subterranea Croatica, Vol. 1 No. 1, 2003.
Stručni rad
Antičke nekropole u špiljama kao posebnost Kordunskog područja
Domagoj Perkić
orcid.org/0000-0002-3815-9346
; Speleološki klub Ursus spelaeus, Karlovac
Sažetak
Otkrivajući i istražujući Bubijevu jamu u šumi Srnjak kod Barilovića, primijećeno je neobično odstupanje u grobnom obredu u antičkoj povijesti. Naime, u normalno ujednačenom rimskom svijetu, pogotovo što se tiče pogrebnih rituala, pokapanje u špilje je prvi put viđeno. Ti su postupci poznati diljem Europe, uključujući i Hrvatsku, ali su oduvijek bili povezani s pretpovijesnim kulturama. Antička nekropola Bubijeva jama, kao fenomen, dala nam je i neka nova saznanja i tumačenja postojećih nalaza u nekim špiljama. Dodatna istraživanja i arheološka iskopavanja ukazala su da antičkih nekropola ima i na drugim mjestima. Kao prvo treba spomenuti Jopićevu špilju u Krnjaku, špilju Lipa u Protulipi i Markovu špilju u Mateškom selu. Špilja Vrlovka u Kamanju mogla bi se svrstati u ovu skupinu, ali još uvijek predstavlja složeno arheološko nalazište i potrebne su daljnje detaljne analize kako bi se potvrdila ta hipoteza. Prema novim spoznajama i novim tumačenjima postojećih, možemo govoriti o mikroregionalnoj pojavi, a ne samo o izoliranom mjestu. Ovo područje obuhvaća središnju Hrvatsku, između srednjih i niskih tokova rijeka Korane i Mrežnicee s njihovim ušćima u rijeku Koranu u Karlovcu (područje 20x15 km) s izuzetkom jame Vrlovke ako se ne dokaže kao primjer antičke nekropola. Zajedničke karakteristike gore navedenih špilja i jama su sljedeće:
- smještene su u uskom zemljopisnom području (Kordun)
- nalazi se nikada ne nalaze blizu ulaza, već u udaljenijim kanalima
- uz čovjeka, pronađen je velik broj životinjskih kostiju
- svi keramički, metalni i drugi nalazi potječu iz 3. stoljeća prije Krista ( postoje isti primjeri kovanica u dvije različite špilje)
Osim novih spoznaja o smrti i pogrebnim ritualima na ovom području u kasnim antičkim vremenima, drugi dijelovi svakodnevnog života ljudi koji su ovdje pokopani postali su nam poznati. To se odnosi na rimska naselja i kamenolome pronađene u blizini tih špilja i jama. Svako rimsko naselje i kamenolom može se uskladiti s određenom špiljom i jamom koja nam daje zatvorenu arheološku cjelinu jednog područja u određenom razdoblju. Sve informacije date u članku samo su jedan dio slagalice koju treba riješiti u budućnosti, te smjernice za daljnja istraživanja i znanje.
Ključne riječi
Speleologija; arheologija; antičke nekropole; Kordun; Siča; Barilović
Hrčak ID:
216887
URI
Datum izdavanja:
15.9.2003.
Posjeta: 1.512 *