Skoči na glavni sadržaj

Recenzija, Prikaz slučaja

https://doi.org/10.20471/may.2019.55.01.07

Prekomjerno zijevanje uzrokovano Sertralinom

Daniela Petrić ; Klinika za psihijatriju KBC Rijeka, Rijeka, Hrvatska
Marija Vučić Peitl ; Klinika za psihijatriju KBC Rijeka, Rijeka, Hrvatska
Joško Prološčić ; Klinika za psihijatriju KBC Rijeka, Rijeka, Hrvatska
Vjekoslav Peitl ; Klinika za psihijatriju KBC Sestre milosrdnice, Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: engleski pdf 398 Kb

verzije

str. 85-88

preuzimanja: 12.597

citiraj


Sažetak

Pozadina: Iako postoji sve veći znanstveni interes za istraživanjem neurofiziologije zijevanja, ono i dalje predstavlja znanstvenu zagonetku jer je točan mehanizam nastanka još uvijek nepoznat. Abnormalno
i prekomjerno zijevanje se javlja u brojnih bolesti i poremećaja, no posebice u psihijatrijskih i neuroloških poremećaja, te kao nuspojava raznih medikamenata. Ispitanici: Prikazat ćemo slučaj četrdesetdvogodišnje žene kod koje je došlo do razvoja prekomjernog zijevanja kao nuspojave liječenja sertralinom. Rasprava: Iako su točni mehanizmi nastanka zijevanja još uvijek nepoznati, za nekoliko neurotransmitera i neuropeptida se smatra da igraju važnu ulogu u neurofiziologiji zijevanja, posebice monoamini serotonin i dopamin. U skladu s time, prekomjerno zijevanje je zabilježeno kao nuspojava u određenom broju bolesnika liječenih većinom novijih serotonergički aktivnih antidepresiva. Zaključak: Sam fenomen zijevanja, a posebice zijevanje kao posljedica nuspojave liječenja antidepresivima, treba dobiti na značenju kao i druge nuspojave, te može biti predmetom proučavanja kako patofiziologije bolesti, tako i djelovanja drugih lijekova u ljudi.

Ključne riječi

prekomjerno zijevanje; sertralin; nuspojava; prikaz slučaja

Hrčak ID:

221176

URI

https://hrcak.srce.hr/221176

Datum izdavanja:

14.6.2019.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 14.175 *