Uvod
Knjiga „Neurologija u Osijeku” predstavlja sažeti opis događanja o razvoju neurologije u Osijeku, od osnivanja Neuropsihijatrijskoga odjela 1940. godine do godine 2015. kada Klinika za neurologiju Medicinskoga fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku zauzima jednu od vodećih pozicija u hrvatskoj neurologiji, u uskoj suradnji s hrvatskim i drugim europskim sveučilišnim klinikama.
Ova monografija može se čitati iz različitih diskursa. Neki će tražiti faktografske podatke koji ih zanimaju, dok će druge više privlačiti analiza povijesnih zbivanja koja su bitno utjecala na razvoj neurologije u Osijeku i Hrvatskoj. Sva poglavlja bogata su građom koja je primjerena odgovarajućim naslovima i sadržajem koji obrađuju. Ovisno o sadržaju te specifičnim namjerama autora, u nekim poglavljima sadržaji su usmjereni više na iznošenje faktografskih podataka, dok se drugdje pozornost čitatelja više usmjerava na osobe o kojima se govori, s opisom njihovih ljudskih sudbina u vremenu u kojemu su živjeli i dali svoj doprinos osječkoj i hrvatskoj neurologiji. Autobiografski i biografski zapisi omogućavaju rekonstrukciju međuljudskih odnosa, kako teških tako i onih punih uspjeha i zadovoljstva. Ovi zapisi ukazuju nam kako je za pozitivne promjene i napredak potrebno, osim vlastitoga čvrstog uvjerenja, mnogo entuzijazama, kreativnosti, upornosti, a ponekad i prkosa.
Knjiga je obogaćena velikim brojem fotografija koje su same po sebi informativne, dok uz opis autora koji ih stavljaju u kontekst vremena i situacija ove fotografije dodatno dobivaju na sadržajnosti i informativnoj vrijednosti.
U drugome dijelu monografije posebna je pozornost posvećena razvoju sestrinstva, što knjigu sadržajno stavlja u kontekst suvremenih shvaćanja o nužnosti višedisciplinarnoga timskog rada. Ukratko je ocrtana i današnja Klinika za neurologiju, s najsuvremenijim dijagnostičkim i terapijskim postupcima, koja je prepoznata kao jedno od središta neurorehabilitacije u ovome dijelu Europe.
Za izdavanje ove vrijedne knjige treba zahvaliti svim autorima i suradnicima, nadasve onima koji su dali najveći doprinos, no prije svega urednici, prof. dr. sc. Silvi Butković Soldo.
Knjiga „Neurologija u Osijeku” znatno je više nego što njezin naslov određuje. Uz sve navedeno, ona je i važan izvor povijesne građe onima koji će kroz razvoj neurologije u Osijeku nastojati sagledati i društvene prilike u Hrvatskoj u razdoblju od 1940. do 2015. godine.
Prof. prim. dr. sc. Ivan Bielen, dr. med.