Skoči na glavni sadržaj

Stručni rad

Procjena preostalog zasićenja ugljikovodicima korištenjem metode ugljik/kisik (c/o Carbon/Oxygen)

Zdravko Kosovec orcid id orcid.org/0000-0002-5006-6353 ; INA-Industrija nafte, d.d.
Hrvoje Pavičić orcid id orcid.org/0000-0001-7903-8383 ; INA-Industrija nafte, d.d.
Zoran Čogelja orcid id orcid.org/0000-0002-6360-320X ; INA-Industrija nafte, d.d.


Puni tekst: hrvatski pdf 1.968 Kb

str. 50-57

preuzimanja: 351

citiraj

Preuzmi JATS datoteku


Sažetak

Uz veliki broj postojećih bušotina na zrelim proizvodnim poljima u Hrvatskoj, kao i potencijalnih budućih proizvodnih bušotina, očita je potreba za mjerenjima u zacijevljenim bušotinama s ciljem procjene preostalih zasićenja, pronalaženja zaobiđenih zaliha i utvrđivanja promjene kontakta između fluida. Takva mjerenja također umanjuju rizik u situacijama kada nisu dostupni podaci iz nezacijevljenog kanala bušotine.
Kao najpraktičnija i najpouzdanija mjerenja u zacijevljenom kanalu bušotine pokazala su se neutronska mjerenja. Za tu svrhu koriste se sonde s umjetnim izvorom (generatorom) neutrona, čija je praktičnost u tome da nisu aktivne do uključenja te daju mnogo jači izvor neutrona od prirodnih radioaktivnih izvora.
Te sonde mogu imati dva moda mjerenja: metoda prihvata neutrona (PNC), tzv. Sigma () i mjerenje odnosa ugljika (carbon) i kisika (oxygen).
Za razliku od dosadašnje korištene motode prihvata neutrona (PNC), metoda C/O iako zahtjevnija (potreba vrlo sporog mjerenja brzinom 1 m/min te ponavljanja barem 3 puta zbog statističke sigurnosti) daleko je manje osjetljiva na utjecaj niskog saliniteta slojne vode.
Fizikalni princip mjerenja pulsno-neutronskog spektra se temelji na detekciji gama zraka i distribuciji njihove energije. Te gama zrake su rezultat neelastičnih prihvata i interakcije visoko energetskih neutrona generiranih izvorom s prostorom koji okružuje sondu, što uključuje kanal bušotine i blisku formaciju. Neelastične interakcije u mjerenom okolišu proizvode gama zrake s karakterisitikama energije vezanim uz specifične materijale koji se nađu u neutronskom oblaku emitiranom iz izvora (generatora). Te interakcije su korisne u determinaciji prisutnosti ugljika, kisika, kalcija i silicija.
Odnos ugljika i kisika pomaže u identifikaciji i razlikovanju nafte i vode.
O ugljikovodicima možemo pojednostavljeno razmišljati kao o spoju ugljika i vodika. Uz takvo pojednostavljenje, možemo prikazati molekulu ugljikovodika kao CxHy. Drugi uobičajeni fluid u rezervoaru je voda (H2O). Promatrajući relativne količine prisutnih ugljika i kisika, moguće je determinirati prisustvo nafte i vode kroz kolonu zaštitnih cijevi i unutar kanala bušotine.
Slično tome, sudari neutrona s formacijom i cementom uzrokuju emisije gama zraka s distribucijom energije vezanom uz kalcij i slilicij. Detekcija doprinosa energije vezane uz kalcij i silicij omogućava interpretiranje količine cementa iza kolone, vapnenca, pješčenjaka i minerala koji sadrže kalcij i silicij, kao i indikaciju stijenskog veziva koje sadrži kalcij.

Ključne riječi

identifikacija prostalih i zaobiđenih ugljikovodika; metoda ugljik/kisik; SIGMA metoda

Hrčak ID:

249936

URI

https://hrcak.srce.hr/249936

Datum izdavanja:

14.1.2021.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.500 *




Za rješavanje problema preostalih zasićenja ugljikovodicima u ležištima u zacijevljenim bušotinama, u Ini se od 1999. godine koristila Pulsno neutronska metoda prihvata neutrona (PNC), tzv. Sigma (), koja je i razvijena u Ini. Postojeću tehnologiju i opremu za ta mjerenja je posjedovao Crosco kao servisna kompanija. Ta je metoda () uvelike ovisna o salinitetu slojne vode (otežano je razlučivanje ugljikovodika i vode niskog saliniteta, dok je kod slojnih voda visokog saliniteta razlučivanje izvrsno). Budući da se na Ininim zrelim poljima uz inače relativno nizak salinitet korištenjem sekundarnih metoda pridobivanja utiskivanjem vode (koja je obično nižeg saliniteta) i CO2 (EOR) dodatno snižava salinitet, odlučeno je sa servisnom kompanijom uvesti mjerenje koje je neovisno o salinitetu slojne vode pri rješavanju zasićenja ugljikovodicima u bušotinama. Stoga je u suradnji s vodećim proizvođačem opreme za karotažna mjerenja (Halliburton) i servisne kompanije (Crosco) uvedena nova metoda korištenja Pulsno-neutronskih mjerenja na temelju odnosa ugljika i kisika (Carbon/Oxygen) kao nadogradnja dosadašnje korištene tehnologije. Crosco je od Halliburtona nabavio opremu, a INA software i obuku za primjenu. Napravljena su tri pokusna mjerenja u suradnji s Halliburtonom (mjerenja i analize), a nakon toga samostalno smo pristupili mjerenjima i analizama izmjerenih podataka. Dobiveni rezultati u suradnji s geolozima i inženjerima za fizikalnu razradu doprinose boljem razumijevanju sadašnjeg stanja preostalog zasićenja ugljikovodicima u ležišnoj stijeni.

References

1. 

Čogelja Z. , author. 2011."Identifikacija preostalih ugljikovodika u ležištu karotažom pobuđene radioaktivnosti". Unpub. PhD Thesis, Faculty of Mining, Geology and Petroleum Engineering, University of Zagreb. ():

2. 

Čogelja Z.; Kosovec Z.; Pavičić H.; Marić-Đureković Ž. , authors. 2018."Use of SIGMA method in the evaluation and characterization of sand A series in the Žutica field". Nafta i Plin. 38(155):39–54

3. 

, author. 2006."Pulse Neutron – Neutron System". HOTWELL Ges.m.b.H. ():

4. 

, author. 2000."Well Ida 2 (Croatia), Sedimentological, Petrographycal and Petrophysical Study on Bottom Hole Core sand Interpretation of Well Logs". ENI/INA, Fond stručne dokumentacije. ():

5. 

Rider M.H. , author. 1986."Geological interpretation of well logs". John Wiley and sons, New York NY. ():

6. 

Smolen J.J. , author. 1995."Cased Hole and Production Log Evaluation". PennWell, Tulsa, USA. ():


This display is generated from NISO JATS XML with jats-html.xsl. The XSLT engine is libxslt.