Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Mogućnosti i pretpostavke filigranoloških istraživanja u kontekstu istraživanja zadarske glagoljske baštine

Marijana Tomić orcid id orcid.org/0000-0001-7331-3436 ; Sveučilište u Zadru. Odjel za informacijske znanosti
Laura Grzunov orcid id orcid.org/0000-0001-5849-1795 ; Sveučilište u Zadru. Odjel za informacijske znanosti
Žana Eškinja


Puni tekst: hrvatski pdf 890 Kb

str. 1-29

preuzimanja: 417

citiraj


Sažetak

Cilj i svrha. Projekt digitalizacije i istraživanja vodenih znakova glagoljskih rukopisa zadarske provenijencije provodi se na Sveučilištu u Zadru u sklopu projekta Digitalizacija, bibliografska obrada i istraživanje tekstova zadarsko-šibenskog područja iz razdoblja do kraja 19. st. pisanih glagoljicom, bosančicom i latinicom. U radu se opisuju pripremna i prva faza projekta čiji je cilj bio istražiti mogućnosti filingranoloških istraživanja u kontekstu istraživanja pisane baštine. Kako bi se stvorili preduvjeti za filigranološka istraživanja, u sklopu pripremne faze projekta izrađen je protokol digitalizacije vodenih znakova, izrađena je baza podataka vodenih znakova VoZnaZD, a vodeni znakovi su digitalizirani i opisani. Svrha istraživanja je uvidjeti mogućnosti i pretpostavke filigranoloških istraživanja te ulogu strukturiranih baza podataka o vodenim znakovima kao pretpostavke filigranoloških istraživanja.

Pristup. Na temelju pregleda literature iz područja filigranologije postavljen je teorijski okvir, a na temelju sadržajne analize relevantnih međunarodnih baza vodenih znakova izrađen je aplikacijski profil potreban za izradu baze podataka vodenih znakova te protokol digitalizacije. Mogućnosti filigranoloških istraživanja prikazane su kroz studiju slučaja.

Rezultati. Rad je donio pregled stanja istraživanja u području filigranologije u Hrvatskoj te utvrdio potrebu za uporabom skupne online dostupne baze vodenih znakova kao pretpostavke daljnjih sustavnih filigranoloških aktivnosti. Prikazana je baza podataka vodenih znakova VoZnaZD, njezine značajke, mogućnosti i aplikacijski profil za opis vodenih znakova. Studijom slučaja dokazane su mogućnosti filigranoloških istraživanja u kontekstu istraživanja pisane baštine.

Ograničenja. Analizu mogućnosti filigranoloških istraživanja potrebno je učiniti na širem korpusu, za što je potrebna suradnja šire zajednice. Takvo je istraživanje u planu u idućim etapama projekta.

Originalnost/vrijednost. Filigranologija je u Hrvatskoj podzastupljena znanstvena disciplina, a baze vodenih znakova su uobičajeno lokalne i u zatvorenom pristupu čime se onemogućuju značajnija istraživanja vodenih znakova u Hrvatskoj. Ovim radom potvrđene su mogućnosti filigranoloških istraživanja i važnost baze vodenih znakova te su učinjeni temelji za izradu nacionalnog skupnog kataloga vodenih znakova u otvorenom pristupu.

Ključne riječi

baza podataka; vodenih znakova; digitalizacija vodenih znakova; filigranologija; glagoljski rukopisi; vodeni znak

Hrčak ID:

252857

URI

https://hrcak.srce.hr/252857

Datum izdavanja:

29.1.2021.

Posjeta: 1.140 *