Skoči na glavni sadržaj

Sažetak sa skupa

Frenulektomije - kada i zašto?

Vlatko Kopić
Berislav Perić
Darko Macan


Puni tekst: hrvatski pdf 55 Kb

str. 295-296

preuzimanja: 833

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 53 Kb

str. 296-296

preuzimanja: 463

citiraj


Sažetak

Podatci iz literature često su dijametralno suprotni što se tiče potrebe da se izvede kirurški zahvat kod perzistentnoga frenuluma, bilo da se radilo o njegovoj izravnoj povezanosti s dijastemom medijanom ili ne.
Različita su mišljenja o najpovoljnijem vremenu za zahvat ili na redoslijed intervencije kirurga, odnosno ortodonta. Većina se autora slaže u tome da je zahvat potreban, ali i da se s njim ne treba žuriti. Pojedini autori smatraju kako treba pričekati da iznikne trajni očnjak, a drugi upozoravaju i na mogućnost spontanoga zatvaranja dijasteme još i u vrijeme nicanja drugoga trajnog molara. Prema navodima u literaturi frekvencija tektolabijalnoga frenuluma djece je 7,3%, a odraslih samo l,3%, što upućuje na neopravdanost ranih kirurških tretmana.
Naše istraživanje pokazuje sukladne podatke, jer je najveća zastupljenost frenulektomija (80%) u dobi do 20 godina. Od svih lokalizacija koje zahvaća hipertrofični frenulum njih 90% je u području gornje usne. Upravo ta povezanost između dobi i lokalizacije govori nam da se radilo o ortodontskoj indikaciji, zapravo o dijastemi medijani. Najveći broj dijastema zatvara se u vrijeme nicanja lateralnih sjekutića, pa ako dijastema i dalje perzistira, a popraćena je hipertrofičnim frenulumom, postoje male mogućnosti kasnijeg spontanog zatvaranja. Zato operativni zahvat izvodimo ne čekajući da niknu trajni očnjaci.
Sve operativne intervencije za uklanjaje abnormalno razvijenog frenuluma svode se na inciziju, eksciziju ili transpoziciju tkiva u području frenuluma, odnosno kombinaciji svih triju postupaka. Operativne metode koje se najčešće preporučuju zbog zadovoljavajućeg postoperativnog rezultata, brzine samog zahvata i jednostavnosti tehnike jesu “V” ekscizija, te horizontalna incizija interdentalnoga tkiva i dijela papile incizive. Nakon toga kirurškoga tretmana moguće je učiniti i kortikotomiju na tome području ako je to potrebno.
Svrha je ovoga istraživanja prikazati indikacije za frenulektomiju, s posebnim osvrtom na vrijeme kirurškoga zahvata.

Ključne riječi

Hrčak ID:

2327

URI

https://hrcak.srce.hr/2327

Datum izdavanja:

15.12.2004.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 4.342 *