Izvorni znanstveni članak
https://doi.org/10.24141/1/7/2/1
Strategije u prevenciji komplikacija kirurškog liječenja gliomskih tumora mozga: analiza skupine slučajeva
Krešimir Rotim
; Klinika za neurokirurgiju KBC „Sestre milosrdnice“, Zagreb, Hrvatska; Medicinski fakultet, Sveučilište J. J. Strossmayer u Osijeku, Osijek, Hrvatska; Zdravstveno veleučilište Zagreb, Zagreb, Hrvatska
Bruno Splavski
orcid.org/0000-0002-4483-9364
; Klinika za neurokirurgiju KBC „Sestre milosrdnice“, Zagreb, Hrvatska; Medicinski fakultet, Sveučilište J. J. Strossmayer u Osijeku, Osijek, Hrvatska; Zdravstveno veleučilište Zagreb, Zagreb, Hrvatska; Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Sveučilište J. J. Strossmayer u Osijeku, Osijek, Hrvatska
Filip Vrban
; Klinika za neurokirurgiju KBC „Sestre milosrdnice“, Zagreb, Hrvatska
Ante Rotim
; Klinika za neurokirurgiju KBC „Sestre milosrdnice“, Zagreb, Hrvatska
Sažetak
Uvod: Gliomi mozga najučestaliji su smrtonosni primarni intrakranijski tumori. Unatoč tomu, njihovo radikalno kirurško uklanjanje i nadalje ostaje najuspješnija metoda liječenja kojom se može usporiti napredovanje bolesti i donekle produljiti život ovakvih bolesnika. Međutim, agresivno kirurško liječenje može povećati opasnost nastanka neuroloških, regionalnih i sustavnih komplikacija, koje se može pokušati izbjeći boljom pripremom prije i tijekom operacije, kao i uporabom suvremenih neurokirurških tehnika.
Cilj: Analizirati učestalost i vrstu perioperacijskih i poslijeoperacijskih komplikacija u kirurški liječenih bolesnika s gliomom mozga. Na temelju obrade rezultata, uspostaviti preporuke za sprječavanje nastanka komplikacija. Metode: Analizirana je skupina bolesnika operiranih zbog glioma mozga tijekom dvogodišnjeg razdoblja. Promatrana je učestalost i vrsta komplikacija, kao i vrijeme njihova nastanka. Također su zabilježeni podaci o dobi i spolu bolesnika te stupnju tumorske resekcije. Komplikacije su dihotomizirane kao perioperacijske i poslijeoperacijske varijable čija je moguća povezanost uspoređivana s istraživanim pokazateljima.
Rezultati: Tranzitorni neurološki deficit bio je najučestalija perioperacijska komplikacija. Epileptički napadaj, meningitis i trajni neurološki ispad zabilježeni su kao najčešća poslijeoperacijska komplikacija.
Zaključak: Spol i dob bolesnika, kao i stupanj tumorske resekcije nisu utjecali na nastanak komplikacija kirurškog liječenja glioma mozga, koje je moguće izbjeći pažljivim odabirom bolesnika, multidisciplinarnim predoperacijskim planiranjem i primjenom obzirne neurokirurške tehnike poduprte uporabom najsuvremenije operacijske opreme.
Ključne riječi
gliom mozga; kirurško liječenje; komplikacije; strategija prevencije
Hrčak ID:
256280
URI
Datum izdavanja:
23.4.2021.
Posjeta: 1.632 *