Medica Jadertina, Vol. 51 No. 2, 2021.
Izvorni znanstveni članak
Usporedba učinka uzlazne galvanizacije i kombinacije uzlazne galvanizacije i elektrostimulacije u bolesnika s meralgijom parestetikom
Đurđica Kesak-Ursić
orcid.org/0000-0002-8393-2887
; poliklinika "Otos-Vita" za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, Osijek
Ivica Fotez
; Dom zdravlja Virovitičko-podravske županije
Ivan Dubroja
; Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitacijsku medicinu Krapinske Toplice
Sažetak
Meralgija parestetika je skup neugodnih osjetnih senzacija u anterolateralnoj strani natkoljenice, a nastaje oštećenjem osjetnog nervus cutaneus femoris lateralisa. U Hrvatskoj se uglavnom liječi konzervativno, primjenom lijekova i metodama fizikalne terapije, čija uspješnost nije potvrđena u medicinskoj literaturi.
Cilj rada: usporedba uspješnosti liječenja meralgije parestetike primjenom uzlazne galvanizacije i kombinacije uzlazne galvanizacije i elektrostimulacije.
Metode rada: dijagnoza je postavljena kliničkim pregledom liječnika specijaliste fizikalne medicine i rehabilitacije. U jednoj grupi u kojoj je bilo 11 ispitanika primjenjivali smo uzlaznu galvanizaciju na anterolateralnoj strani natkoljenice, dok smo u drugoj grupi u kojoj je bilo 20 ispitanika primjenjivali kombinaciju uzlazne galvanizacije i elektrostimulacije mišića kvadricepsa Kotzovim strujama. Intenzitet neugodnog osjeta/nelagode pratili smo pomoću vizualne analogne skale (VAS).
Rezultati rada: po završetku liječenja fizikalnom terapijom u trajanju od 10 dana kod obje grupe došlo je do smanjenja osjeta nelagode, ali značajnije u grupi bolesnika liječenih kombinacijom elektrostimulacije i uzlazne galvanizacije (p = 0,034).
Rasprava: Pozitivan učinak elektrostimulacije vjerojatno je vezan uz bolju perfuziju mišićnoga tkiva, što dovodi do pojačane mikrocirkulacije navedenoga području koje za posljedicu ima bolju perfuziju krvi u području živca, te bržu regeneraciju živčanoga tkiva. Nismo utvrdili točan mehanizam poboljšanja zbog manjkavosti dostupnih nam dijagnostičkih pretraga, npr. elektromioneurografijom koja se u Hrvatskoj rutinski ne izvodi za meralgiju parestetiku, a magnetska rezonanca nije financijski isplativa, ni dostupna za tu dijagnozu u našem zdravstvenom sustavu. U našem ispitivanju primjena kombinacije uzlazne galvanizacije i elektrostimulacije m.kvadricepsa pokazala se korisnom i uspješnijom od primjene pojedinačne procedure uzlazne galvanizacije, a kako je jednostavna i financijski prihvatljiva za svakodnevnu primjenu u jedinicama za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, smatramo da može unaprijediti kliničku praksu u tretiranju meralgije parestetike fizikalnom terapijom.
Zaključak: Mišljenja smo da je kombinacija uzlazne galvanizacije i elektrostimulacije Kotzovim strujama opravdana i preporučljiva kod liječenja meralgije parestetike u svakodnevnoj praksi.
Ključne riječi
meralgija parestetika; fizikalna terapija; galvanizacija; elektrostimulacija
Hrčak ID:
260341
URI
Datum izdavanja:
12.7.2021.
Posjeta: 1.696 *