Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

https://doi.org/10.47960/2303-8616.2024.2.10.103

POZNAVANJE TRANSFUZIJE KRVI MEDICINSKIH SESTARA I TEHNIČARA

Mirela Sušac orcid id orcid.org/0009-0000-1505-1554 ; Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru, 88 000 Mostar, Bosna i Hercegovina *
Jadranka Knežević ; Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru, 88 000 Mostar, Bosna i Hercegovina
Josip Šimić ; Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru, 88 000 Mostar, Bosna i Hercegovina

* Dopisni autor.


Puni tekst: engleski pdf 352 Kb

verzije

str. 103-114

preuzimanja: 5

citiraj


Sažetak

Uvod: Medicinske sestre i tehničari imaju ključnu ulogu u transfuziji krvi osiguravajući sigurnost pacijenta, provodeći postupke identifikacije, kompatibilnosti i praćenja vitalnih parametara te pružajući podršku i edukaciju pacijentima. Njihov doprinos ključan je za ostvarenje visokih standarda skrbi i unapređenje rezultata liječenja.
Cilj: Procijeniti nivo znanja medicinskih sestara i tehničara o sigurnoj i pravilnoj primjeni transfuzijske terapije.
Ispitanici i metode: Ovo istraživanje provedeno je kao presječno deskriptivno-analitičko istraživanje s ciljem procjene znanja o rutinskoj transfuziji krvi među trima skupinama medicinskih sestara i tehničara te analize razlika u njihovim rezultatima. Uzorak su činile 3 ciljne skupine medicinskih sestara i tehničara koje studiraju na Fakultetu zdravstvenih studija (iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, iz Kantonalne bolnice „Dr. Safet Mujić“ Mostar te iz Županijske bolnice „Dr. fra Mihovil Sučić“ Livno). Za istraživanje je primijenjena modificirana verzija RBTKQ upitnika, koji se sastoji od 6 dijelova i 49 stavki. Korištene su mjere deskriptivne i inferencijalne statistike, frekvencije i postoci, test normalnosti raspodjele, te Mann Whitney U test i Kruskal-Wallis test, čiji rezultati su procjenjivani na obje razine značajnosti.
Rezultati: Analiza znanja medicinskih sestara i tehničara o transfuziji krvi ukazuje na prosječnu razinu od 77,4%, s istaknutom varijacijom u različitim segmentima među sudionicima. Ovi nalazi naglašavaju potrebu za intenzivnijom edukacijom, posebno u prepoznavanju simptoma i postupanju kod ozbiljnih komplikacija. Također, statistički značajne razlike između muških i ženskih sudionika, kao i između sudionika iz različitih ustanova i kvalifikacija, ukazuju na specifična područja koja zahtijevaju fokus na generalno unapređenje znanja medicinskih sestara o navedenim područjima.
Zaključak: Nedostatak znanja u prepoznavanju uzroka fatalnih transfuzijskih reakcija, posebno grešaka u identifikaciji pacijenta, ugrožava sigurnost pacijenata tokom transfuzije, što naglašava hitnu potrebu za unaprjeđenjem edukacije medicinskih sestara u ovom području.

Ključne riječi

transfuzija krvi; medicinske sestre; znanje; sigurnost pacijenta; edukacija

Hrčak ID:

322875

URI

https://hrcak.srce.hr/322875

Datum izdavanja:

30.11.2024.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 14 *