Izvorni znanstveni članak
https://doi.org/10.52685/pihfb.50.2(100).1
Frane Petrić o nebeskim utjecajima
Erna Banić-Pajnić
; Zagreb, Hrvatska
Sažetak
U tekstu se propituju Petrićevi stavovi o nebeskim utjecajima izloženi u radovima rane i zrele faze njegova djelovanja. Poredbena analiza nekolicine djela iz rane faze, u kojima on obrađuje uglavnom humanističke teme poput ljubavi, ljepote, pjesništva, povijesti itd. i djela iz zrele faze u kojoj piše svoje najznačajnije djelo, Novu sveopću filozofiju, pokazuje da se njegovi stavovi u vezi s navedenom temom u djelima iz tih dviju faza razlikuju. Namjera nam je u tekstu istražiti u čemu se te razlike sastoje.
U djelima iz rane faze, govoreći o utjecajima nebeskih tijela Petrić je fokusiran uglavnom na njihove učinke na ljudske duše. Pitanje tih utjecaja tu je usko vezano uz sudbinu duše, uz njeno »putovanje« unutar ontologijske hijerarhije, njeno »silaženje« iz viših regija bića u tvarni svijet. Petrić pritom precizno određuje specifičnost djelovanja svakog planeta. Njegovi opisi specifičnog djelovanja planeta sadrže dosta astroloških elemenata. Djelovanje planeta usto je usko povezano s djelovanjem muza.
Analiza djela zrele faze, tj. njegove Nove sveopće filozofije pokazuje da se tu, s obzirom na to da se radi o sveobuhvatnom pogledu na sveukupnost (universitas), promatra položaj i uloga nebeskih tijela u sveukupnosti. Tu se propituje djelovanje nebeskih tijela unutar hijerarhije bića, ali bez osvrtanja na njihovo djelovanje na sudbine ljudskih duša.
No posve je jasno da su temelji Petrićeva raspravljanja o nebeskim utjecajima i u djelima rane i u onima zrele faze ontologijski.
Osobita se pozornost u tekstu posvećuje dvadeset i prvoj knjizi Pancosmije u kojoj Petrić razmatra pitanje čine li zvijezde nešto. Pritom on razmatra astrologiju/ astronomiju pod dvojakim vidom: kao vještinu proricanja budućeg i kao razmatranje djelovanja zvijezda u sveukupnosti. Napose se osvrće na kritiku prediktivne astro¬logije od strane nekih novoplatoničkih autora, prije svega, Plotina, Marsilia Ficina i Pica della Mirandole.
Premda odbacuje astrologiju kao vještinu proricanja, poput Plotina, Petrić ne isključuje mogućnost da bi se prema njihovu položaju moglo predviđati buduće s obzirom na novoplatonički stav o povezanosti svih dijelova svemira. Takvu djelatnost međutim smatra ispraznom. Zanimljivo je da pritom ni jednom riječju ne spominje svoje stavove o djelovanju planeta izložene u ranim radovima.
Bez obzira na kritički stav spram prediktivne astrologije, Petrić nipošto ne osporava utjecaje nebeskih tijela koja su po njemu božanska živa bića. Štoviše, on drži da svaki planet pa i zviježđa imaju, zahvaljujući sjemenju koje posreduju nižem svijetu, određena specifična djelovanja na tvarni svijet. No u Novoj sveopćoj filozofiji, točnije u Pancosmiji on ne ulazi u detalje u vezi s tim djelovanjima, već se zadržava na općim konstatacijama o nebeskim utjecajima.
Dakle, pišući o nebeskim utjecajima u djelu zrele faze, u Novoj sveopćoj filozofiji, on ne osporava ono što je o tim utjecajima tvrdio u djelima iz rane faze, samo im pristupa s posve drugačijeg polazišta i promatra ih iz jedne drugačije perspektive.
Ključne riječi
Frane Petrić; nebeski utjecaji; astrologija; renesansna filozofija
Hrčak ID:
323124
URI
Datum izdavanja:
11.12.2024.
Posjeta: 107 *