Skoči na glavni sadržaj

Sažetak sa skupa

Okluzijske zapreke u lokalnom i generaliziranom parodontitisu

M. Girotto
G. Cindrić
Lj. Jindra
S. Ribarić-Pezelj
I. Glažar
D. Maričić


Puni tekst: hrvatski pdf 54 Kb

str. 324-325

preuzimanja: 670

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 50 Kb

str. 325-325

preuzimanja: 442

citiraj


Sažetak

Značaj okuzijskih zapreka u razvoju i u terapiji parodontnih bolesti i poremećaja iznimno je kontroverzan. Još uvijek su u najstručnijim krugovima znanstvenika aktualne rasprave o povezanosti zapreka i okluzijske traume i o njihovoj ulozi u parodontnoj bolesti.
Svrha rada bila je istražiti postoji li statistički znatna razlika u pojavnosti okluzijskih zapreka ( na radnoj i balansnoj strani) između skupine pacijenata s lokaliziranim parodontitisom i skupine pacijenata s generaliziranim parodontitisom.
Ispitanici su bili pacijenti s parodontnom bolesti, koji su klasificirani prema Extent and Severity Indexu (ESI) na ispitivanu skupinu lokaliziranih parodontitisa i ispitivanu skupinu generaliziranih parodontitisa. Kretnje na laterotruzijskoj strani/kontakti u interkaninom području tijekom protruzijske kretnje bilježene su plavim artikulacijskim papirom debljine 12µ, a kontakti na mediotruzijskoj strani/kontakti u lateralnim područjima tijekom protruzijske kretnje bilježeni su crvenim artikulacijskim papirom debljine 12µ.
U obje ispitivane skupine 45,12% ispitanika imalo je zapreke na radnoj strani, a 48,78% ispitanika imalo je zapreke na balansnoj strani. U skupini lokaliziranoga parodontitisa 33,33% ispitanika imalo je zapreke na radnoj strani, a 50,81% ispitanika imalo ih je u skupini generaliziranoga parodontitisa. Zapreke na balansnoj strani postojale su u 52,38% ipitanika u skupini lokaliziranoga parodontitisa, a 47,54% ispitanika imalo ih je u skupini generaliziranoga parodontitisa. Hi-kvadrat testom utvrđeno je da ne postoji statistički znatna razlika između pojavnosti okluzijskih zapreka u skupini ispitanika s lokaliziranim parodontitisom u usporedbi sa skupinom ispitanika s generaliziranim parodontitisom. Iako nema statistički znatne razlike, postoji tendencija razlike u frekvencijama (p = 0,054) te je vidljivo da u skupini ispitanika s generaliziranim parodontitisom postoji više slučajeva bez zapreka na balansnoj strani (52,45%) u odnosu prema skupini ispitanika s lokaliziranim parodontitisom (47,61%).
Rezultati ovog istraživanja pokazuju da ne postoji statistički znatna razlika u pojavnosti okluzijskih zapreka u skupini ispitanika s lokaliziranim parodontitisom i u skupini ispitanika s generaliziranim parodontitisom.

Ključne riječi

Hrčak ID:

3169

URI

https://hrcak.srce.hr/3169

Datum izdavanja:

15.9.2003.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.064 *