Stručni rad
Međunarodni sud - put do globalne pravde?
Hrvoje Grancarić
; Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Antonija Vlatković
; Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Sažetak
U radu smo krenuli od temeljnih ideja za osnutak Meðunarodnoga kaznenog suda koje se¾u daleko u pro¹lost, preko ozbiljnijih nastojanja koja su nas dovela do prvih poku¹aja ustanovljenja takvog sudbenog tijela. Bavit æemo se spornim pitanjima u vezi s Rimskim statutima koji daje pravnu podlogu djelovanju Meðunarodnog kaznenog suda (International
Criminal Court, u daljnjem tekstu ICC), tijela èije je djelovanje danas predmet mnogobrojnih rasprava, pri èemu se posebice istièe protivljenje SAD-a te jo¹ nekih zemalja kao ¹to su Kina ili Indija. Osvrnut æemo se na ad hoc Meðunarodni kazneni sud za biv¹u Jugoslaviju (International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, u daljnjem tekstu ICTY) kao neizbje¾ni ad hoc presedan ICC-a.
Proveli smo anketu meðu studentskom populacijom da bismo vidjeli kako se djelovanje ICTY-a i osnutak ICC-a danas do¾ivljava u Hrvatskoj te smatramo da tako najbolje dobivamo uvid u sliku malog èovjeka o "velikim" dogaðajima relevantnima za njegovu buduænost.
Koliko se takva tijela uspostavljaju da bi se za¹titila neotuðiva èovjekova prava i globalna pravda, a koliko je to smo krinka u politièkoj igri odabranih? Takva pitanja se nameæu iz
naroda i indiciraju na netransparentnost i lo¹u prezentaciju Haa¹kih dogaðaja, a mo¾da i nezainteresiranost graðana zbog zasiæenja ratnim zbivanjima.
Ključne riječi
Meðunarodni kazneni sud; Meðunarodni kazneni sud za biv¹u Jugoslaviju; Rimski statut; komplementarnost; SAD; anketa
Hrčak ID:
34139
URI
Datum izdavanja:
1.5.2005.
Posjeta: 1.835 *