Sažetak sa skupa
Utjecaj pušenja na razvoj i progresiju parodontne bolesti
Lj Jindra
G. Cindrić
M. Girotto
Sažetak
Pušenje se smatra rizičnim čimbenikom za nastanak i progresiju parodontne bolesti.
Svrha je rada bila odrediti prevalenciju pušenja u uzorku ispitivanih pacijenata koji boluju od parodontitisa, utvrditi utjecaj pušenja na razvoj i progresiju parodontne bolesti i usporediti parodontni status pušača i nepušača.
Ispitano je dvjesto pacijenata, pola kojih je bilo pušača a pola nepušača, te su podijeljeni u četiri dobne skupine: do 19, 20-35, 35 65 i 66 i više, i klasificirani prema spolu. Parodontni status vrjednovan je Community Periodontal Indexom (CPI) i Loss of Attachment Indexom (LA), te Klein-Palmerovim (KEP) Indexom.
Prema rezultatima CPI-a, nepušači imaju statistički znatno veću prevalenciju zdrava parodonta od skupine pušača, u kojih je zabilježena veća prevalencija plitkih i dubokih parodontnih džepova. Prevalencija parodontnih bolesti u svih ispitanih pacijenata iznosila je 41%. U skupini pušača 60% ispitanika imalo je parodontnu bolest, a 25% ispitanika u skupini nepušača. Prema rezultatima LA indeksa, postoji statistički znatnije veća prevalencija gubitka epitelnoga pričvrstka veća od 3mm u skupini ispitanika - pušača nego u skupini ispitanika nepušača. Prema rezultatima KEP-indeksa, ispitanici pušači imaju statistički znatno više karijesa i ekstrakcija nego nepušači, a u broju liječenih zuba nije bilo statistički znatne razlike. Rezultati pokazuju da broj cigareta konzumiran u danu ne utječe na razvoj parodontne bolesti, no svi ostali rezultati pokazuju da su prevalencija i stupanj parodontne bolesti statistički znatno veći u ispitivanoj skupini pušača nego u ispitivanoj skupini nepušača iste dobi i spola.
Ključne riječi
Hrčak ID:
3278
URI
Datum izdavanja:
15.9.2003.
Posjeta: 2.263 *