Pregledni rad
REACH UREDBA I NJEZIN UTJECAJ NA POSLOVANJE
Zlata Pavlinić
; INA d.d., Zagreb, Hrvatska
Dragica Ličko
; INA d.d., Zagreb, Hrvatska
Josipa Grubić-Đođo
; INA d.d., Zagreb, Hrvatska
Sažetak
Zakonske promjene u Republici Hrvatskoj u području postupanja s kemikalijama zbivaju se u ozračju nove strategije upravljanja kemikalijama na razini Europske unije, koja ima dva najvažnija cilja: poboljšanje zaštite zdravlja i okoliša od rizika uporabe kemikalija, uz istovremeno povećanje konkurentnosti te inovativnosti u industriji kemikalija. REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) (EC 1907/2006) [1] novi je europski propis o registraciji, procjeni, autorizaciji i ograničavanju kemikalija koje se stavljaju na tržište u zemljama članicama Europske unije, a stupio je na snagu 1. lipnja 2007. godine.
Uredba osigurava sveobuhvatni protok informacija o tvarima (pojedinačno, u pripravcima i proizvodima) te rizicima vezanim uz pojedine tvari od proizvodnje do potrošača, a usvojena je nakon višegodišnje komunikacije između predstavnika industrije i organizacija za zaštitu okoliša. Pretpostavlja se da će kroz proces registracije, procjene, autorizacije i ograničavanja proći više od 30000 kemikalija.
Prema ovoj Uredbi, tvrtke koje proizvode, koriste ili izvoze opasne kemikalije snose odgovornost za procjenu i upravljanje rizicima za ljudsko zdravlje i okoliš, što znači da industrija mora preuzeti troškove pribavljanja propisanih podataka o tvarima i mjerama za učinkovito upravljanje rizicima vezanim uz njih, dok su nadležna tijela usredotočena na kontrolu provedbe Uredbe. Središnje tijelo koje koordinira i nadzire provedbu REACH sustava jest Europska agencija za kemikalije u Helsinkiju, Finska.
Hrvatske tvrtke koje izvoze svoje proizvode na tržište EU obvezne su poštovati REACH direktivu bez obzira na to što Hrvatska nije članica EU. Obveze su započele već 1. lipnja 2008. godine, kad je započela predregistracija kemikalija pri Europskoj agenciji za kemikalije. Suočena s novim europskim trendovima na području upravljanja kemikalijama i promjenama u domaćoj regulativi, INA se, kao proizvođač nafte, plina i naftnih derivata, izvoznik određenih proizvoda na europsko tržište i korisnik kemikalija, priprema za postupno usklađivanje s REACH sustavom, pri čemu koristi prednosti svoga članstva u CONCAWE–u (europska organizacija naftnih tvrtki za okoliš, zdravlje i sigurnost), iskustva vodećih tvrtki na području implementacije REACH uredbe.
Ključne riječi
zakonodavne i upravne mjere u oblasti kemijskih proizvoda; marketing kemikalija; registri; opasni materijali; Europska unija; Hrvatska; razdoblje 2006.-2010. g
Hrčak ID:
36226
URI
Datum izdavanja:
30.3.2009.
Posjeta: 4.636 *