Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Razlike u brzini loptice pri izvedbi bekenda i forhenda kod tenisača srednje kvalitetne razine

Alexandros Mavvidis
Konstantinos Koronas
Christos Riganas
Thomas Metaxas


Puni tekst: engleski pdf 116 Kb

str. 159-163

preuzimanja: 3.867

citiraj


Sažetak

Uvod
Bekend i forhend dva su osnovna udarca u tenisu koji uključuju fine, usklađene obrasce koordiniranog kretanja trupa i donjih ekstremiteta. Ti pokreti mogu od tenisača zahtijevati da zauzimaju neuobičajene i neudobne položaje tijela, što kod tenisača početnika može dovesti do loše tehnike. Novija istraživanja pokazuju da igrači izvode velik zamah unatrag, dovodeći reket iza ramena ruke kojom udaraju pri izvedbi obaju udaraca.
Knudson i Bahamonde (1999) izvješćuju da i kod vrhunskih tenisača postoje razlike u ubrzanju i kutnoj brzini između bekenda i forhenda. Točnije, kraće vrijeme reakcije u bekendu uvjetovano je činjenicom da taj udarac zahtijeva veći stupanj slobode za rotacijske pokrete ramena i trupa nego forhend. Brzina udaraca jedna je od odlučujućih točaka u učenju tehnike. Brzina forhenda ne ovisi samo o igračevu hvatu reketa, već i o ubrzanju ramena, ruke, podlaktice i ručnog zgloba.
Svrha ovog istraživanja bila je ispitati i usporediti brzinu loptice u navedena dva osnovna udarca kod tenisačica i tenisača srednje razine.
Metode
Ispitanici. U istraživanju je dobrovoljno sudjelovalo dvadeset studenata (6 muškaraca i 14 žena). Svi su ispitanici bili dešnjaci, tenisači srednje kvalitetne razine i aktivni natjecatelji najmanje četiri godine prije uključivanja u eksperiment. Nitko nije imao ozljedu gornjih ekstremiteta unatrag barem godine dana prije mjerenja.
Postupak. Svi su ispitanici izveli po 10 forhenda i bekenda pod vodstvom iskusnog trenera. Sve su izvedbe snimane te je provedena analiza video snimaka. Dva iskusna trenera ocijenila su tehničku kompetentnost svakog ispitanika na skali od deset stupnjeva (10 = izvrsna, 1 = slaba). Brzina loptice mjerena je kalibriranom radarskom puškom Juggs (Tribar CO, Montreal, Canada) u km/h. Pokušaj je bi valjan ako je loptica pala u protivnikovo polje. Za svakog ispitanika dva najbrža pokušaja u svakom udarcu pretvorena su u jedinstvenu varijablu. Ponovljena mjerenja korištena su za provjeru pouz-danosti (r =.898).
Kako bi se provjerila razlika u tehnici i brzini udaraca (bh i fh) između žena muškaraca korišten je t-test za male zavisne uzorke. Korelacija između parametara udaraca, spola i primjene provjerena je Pearsonovim koeficijentom korelacije.
Rezultati
Rezultati statističkih analiza pokazali su da nema statistički značajne razlike u brzini loptice u bekendu i forhendu, što vrijedi za sve ispitanike. U usporedbi s tenisačicama, tenisači su imali statistički značajno brži forhend udarac (p<0.01). Nije utvrđena razlika u brzini bekend udarca s obzirom na spol. Utvrđena je visoka povezanost brzine udaraca i ocjena tehnike (fh r = .803 p< .001, bh r = .841 p< .000). Također je utvrđena i prilično visoka povezanost brzine loptice u izvedbi i bekenda i forhenda (r = .684 p< .001).
Rasprava i zaključak
Ovo je istraživanje pokazalo da je brzina osnovnih udaraca kod tenisača srednje kvalitetne razine povezana s tehnikom. U usporedbi dobivenih rezultata s rezultatima dosadašnjih istraživanja može se zaključiti da tenisači srednje razine, jednako kao i tenisači početnici, koriste bekend drugačije od vrhunskih tenisača. Štoviše, ne samo vrhunski, već i tenisači srednje razine i početnici griješe manje pri izvođenju forhenda nego pri izvođenju bekenda.
Na temelju dobivenih rezultata može se zaključiti da ne postoji razlika u brzini izvedbe bekenda i forhenda kod tenisača srednje kvalitetne razine. Moguće je reći da, ukoliko bi brzina bila jedina komponenta koja karakterizira oba udarca, igrači bi bili jednako učinkoviti pri izvođenju oba udarca što, međutim, nije slučaj. Zaključno, ovo istraživanje može biti korisno u praksi kao preporuka trenerima da posvete više pažnje treniranju forhenda kod žena, ali i da više vremena posvete uvježbavanju bekenda općenito.

Ključne riječi

Hrčak ID:

4129

URI

https://hrcak.srce.hr/4129

Datum izdavanja:

23.12.2005.

Podaci na drugim jezicima: engleski njemački

Posjeta: 7.639 *