Kineziologija, Vol. 37 No. 2., 2005.
Izvorni znanstveni članak
Povezanost specifičnih motoričkih sposobnosti i natjecateljske učinkovitosti mladih tenisačica
Aleš Filipčič
Tjaša Filipčič
Sažetak
Uvod
Svrha ovog istraživanja bila je utvrditi utjecaj za tenis specifičnih motoričkih sposobnosti na natje-cateljsku učinkovitost mladih tenisačica.
Metode
Ispitanici. Uzorak je činilo 96 mladih slovenskih tenisačica u dobi od 13 i 14 godina koje su dobro-voljno sudjelovale u ovom istraživanju. Mlade teni-sačice rangirane su prema rang listi za kategoriju tenisačica do 14 godina (U14) Slovenskog teniskog saveza, redovito su uključene u trenažni proces i sve su izmjerene testovima specifičnih motoričkih sposobnosti koje su važne za tenis.
Varijable. Uzorak selekcioniranih, za tenis važ-nih, specifičnih motoričkih varijabli obuhvaćao je: mišićnu snagu ruku i ramena (MBP – suvanje me-dicinke), mišićnu snagu nogu (QJ – četveroskok), mišićnu snagu trupa (SU60 – podizanje trupa iz ležanja na leđima u 60 s), ubrzanje (R20 – trča-nje 20-m), sposobnost trčanja s promjenom smje-ra (shuttle run) (R9x6 – trčanje 9x6-m), brzinu al-ternativnih pokreta rukom (TAP20 - taping u 20 s), fleksibilnost leđa (FBB – pretklon na klupi), fleksi-bilnost ramena (TS – iskret palicom), fleksibilnost kukova (FH – fleksibilnost kukova), agilnost (FAN
-fandrill), koordinaciju (OC - poligon), okulomotor-nu koordinaciju (RTBR – udaranje teniske loptice reketom) i dinamičku ravnotežu (TLB – okreti na niskoj gredi).
Za definiranje kriterijske varijable u obzir su uzeti svi turniri za žene koji su se odigrali u pos-ljednjoj natjecateljskoj sezoni. Kako su se ispitani-ce natjecale u različitom broju mečeva, odabran je najprikladniji kriterij - natjecateljska učinkovitost izračunata kao omjer bodova koje je pojedina igra-čica prikupila na turnirima i broja turnira na kojima je sudjelovala.
Rezultati
Rezultati pokazuju statistički značajnu poveza-nost selektiranih varijabli motoričkih testova speci-fičnih za tenis i kriterijske varijable natjecateljska efikasnost (0,83). Rezultati regresijske analize po-kazuju da odabrani sustav prediktora objašnjava 69% varijance kriterijske varijable.
Od odabranih prediktorskih varijabli sedam ih je statistički značajno povezano s kriterijem. To su mjere mišićne snage ruku i ramena (MBP – suvanje medicinke), ubrzanje (R20 – trčanje 20.m), fleksibil-nost ramena (TS – iskret palicom), fleksibilnost leđa (FBB – pretklon na klupi), fleksibilnost kukova (FH
– fleksibilnost kukova), okulomotorna koordinacija (RTBR – udaranje teniske loptice reketom) i dina-mička ravnoteža (TLB – okreti na niskoj gredi).
Rasprava i zaključak
Suvanje medicinke (MBP) korišteno je radi mje-renja mišićne snage ruku i ramena, što je nužno za dobar servis i smeč. U prethodnim istraživanjima utvrđena je povezanost između tehničke izvedbe servisa i testova koji mjere mišićnu snagu ruku i ramena, odnosno sposobnosti bacanja mjerene uz pomoć testova bacanja loptice za kriket i bacanja lopte iz klečanja. Ranije se servis kod žena tipično smatrao manje važnim nego kod muškaraca, što se promijenilo u posljednje vrijeme. Štoviše, utvr-đeno je da je dobro razvijena sposobnost bacanja značajno povezana s kvalitetom servisa.
Višekratno se pokazalo da je test ubrzanja (tr-čanje 20-m) jedan od testova visoke prediktivne vrijednosti za objašnjavanje natjecateljske učinko-vitosti mladih tenisača. Ubrzanje i startna brzina sposobnosti su koje igraju važnu ulogu u tenisu jer odlučujuće utječu na učinkovitost kretanja tenisa-ča, dok start i brzina trčanja prvih nekoliko metara determiniraju tenisačevu izvedbu.
Trčanje 9x6m (shuttle run; R9x6) test je koji se koristi za mjerenje igračeve agilnost. Za trčanje 9x6-m (R9x6) može se reći da je u određenoj mjeri slično kretanju za vrijeme teniskog meča, budući da tenisačice za vrijeme poena izvode kratka trčanja, naglo i često mijenjajući smjer kretanja. Točnije, sposobnost brzog kretanja i promjene smjera suš-tinski je važno za igru na osnovnoj liniji.
Fleksibilnost se mjerila testovima pretklon na klupi (FBB), iskret palicom (TS) i fleksibilnost ku-kova (FH). Sve tri varijable statistički značajno pri-donose objašnjavanju natjecateljske učinkovitosti u tenisu, što dovodi do zaključka o velikoj važnosti fle-ksibilnosti kod tenisačica ove dobne skupine. Sva-ka varijabla predstavlja mjeru fleksibilnosti različitih segmenata tijela. Pretklon na klupi (FBB) odražava bazičnu fleksibilnost tenisačice. Odgovarajuća fle-ksibilnost u sagitalnoj ravnini nužna je za izvedbu brojnih pokreta u tenisu. Važnost optimalne fleksi-bilnosti ramenog pojasa, mjerene iskretom palicom (TS), odražava se na servis i smeč. Dobra fleksibil-nost omogućuje brze i opuštene petlje u izvedbi tih udaraca. Važnost fleksibilnosti kukova (FH) mogu-će je objasniti time da igračici omogućava da uda-ri loptu usprkos poteškoćama pri hvatanju loptice te da se prilikom izvedbe udarca uglavnom koristi otvorenim stavom.
Varijabla udaranje teniske loptice reketom (RTBR) mjeri sposobnost okulomotorne koordina-cije, tj. koordinacije između pokreta ruke i oka. Ne-dvojbeno je da uspješni igrači imaju dobro razvije-nu ovu sposobnost brze izvedbe složenih i nenau-čenih, nepoznatih motoričkih zadataka s reketom i lopticom.
Posljednja varijabla koja statistički značajno bila prikladna, kako s aspekta odabira pojedinih, utječe na natjecateljsku učinkovitost tenisačica za tenis specifičnih, motoričkih sposobnosti, tako i jesu okreti na niskoj gredi (TLB). To je mjera dina-s aspekta objašnjavanja uspješnosti u tenisu. Izu-mičke ravnoteže. Moguće je zaključiti da je dinamič-zetno je važno da je ovo istraživanje dalo značaj-ka ravnoteža vrlo važna u tenisu, osobito stoga što nu osnovu za buduća istraživanja tenisa na uzorku tenisači izvode sve više udaraca iz pozicije u kojoj djevojčica ove dobi te da naglašava važnost speci-nisu u izravnom kontaktu s podlogom. fičnih motoričkih sposobnosti u objašnjavanju na-
Zaključno je moguće reći da je selekcija pre-tjecateljske učinkovitosti tenisačica. diktorskih varijabli uključenih u regresijsku analizu
Ključne riječi
Hrčak ID:
4130
URI
Datum izdavanja:
23.12.2005.
Posjeta: 6.774 *