Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Latentna struktura varijabli procesa sportske pripreme i pripremljenosti na temelju sadržaja kondicijske pripreme u košarci

Igor Jukić
Dragan Milanović
Dinko Vuleta


Puni tekst: engleski pdf 223 Kb

str. 182-194

preuzimanja: 2.856

citiraj


Sažetak

Uvod
Radi optimalizacije procesa sportske pripreme sportski znanstvenici i stručnjaci nastoje prikupiti što više informacija o konkretnoj sportskoj aktivnosti te o strukturi zahtijevanih antropoloških obilježja sportaša. Za košarku se može najkraće kazati da je kompleksni sport koji čine kompleksi jednostavnih i složenih gibanja, a izvode ih članovi tima u uvjetima suradnje i suprotstavljanja protivniku tijekom igre.
Iznimno je važno dobiti uvid u stanje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti te morfoloških karakteristika, zatim u zdravstveni status te psihosociološka obilježja sportaša. Budući da je košarka iznimno kompleksan sport, postavljaju se znatni zahtjevi na spomenuta antropološka obilježja. Osim utvrđivanja doprinosa svakog od obilježja, jako je važno utvrditi i optimalne odnose među svim obilježjima, čime se dobivaju informacije o integralnoj pripremljenosti.
Sustav sportske pripreme čine: sustav treninga, sustav natjecanja i sustav dopunskih faktora. Cjelokupni sustav košarkaške pripreme usmjeren je na razvoj i održavanje sposobnosti, osobina i znanja od kojih zavisi uspjeh u natjecateljskim uvjetima. Ovo je istraživanje provedeno radi utvrđivanja latentne strukture varijabli procesa košarkaške pripreme i obilježja pripremljenosti košarkaša/ica.
Metode
Eksperti su ocjenama od 1 do 5 procijenili utjecaj svake tipične klase kondicijskih sadržaja na pojedine varijable koje opisuju proces košarkaške pripreme i obilježja pripremljenosti košarkaša/ica. Pouzdanost ekspertnih ocjena, odnosno objektivnost, utvrđena je statističkim postupkom svođenja na prvu glavnu komponentu. Tako je izračunat koeficijent pouzdanost za svaku pojedinu varijablu (Cronbachova alfa) (tablica 1).
Uzorak entiteta u ovom istraživanju predstavljali su sadržaji (127) za razvoj motoričkih, funkcionalnih i morfoloških obilježja: hodanja i trčanja (33 sadržaja), skokovi (7), bacanja (4), metode istezanja (6), sadržaji treninga s otporom (40), sadržaji kontinuiranog trajanja i različite složenosti (5), sadržaji treninga u vodi (4), sadržaji višestrane pripreme (9), sadržaji s visokom frekvencijom alternativnih pokreta (3), kompleksni motorički zadaci (8) i sadržaji s promjenama smjera (8). Uzorak osnovnih entiteta definiran je na temelju dosadašnjih spoznaja o sadržajima višestrane i bazične kondicijske pripreme košarkaša.
Uzorak varijabli (49) u ovom istraživanju čine karakteristike procesa pripreme košarkaša i obilježja pripremljenosti košarkaša/ica: parametri natjecateljske efikasnosti u košarkaškoj igri (13), periodizacija treninga u godišnjem makrociklusu treninga (3), tipovi sportske pripreme (3), motoričke i funkcionalne sposobnosti te morfološke karakteristike (20), prevencija i rehabilitacija ozljeda (2), faze dugoročne sportske pripreme u odnosu na dob (dobne kategorije) (5) i struktura pojedinačnog treninga (3).
Osnovni podaci obrađeni su metodama i programima za analizu pouzdanosti varijabli i faktorskom analizom za određivanje latentne strukture karakteristika procesa košarkaške pripreme i obilježja pripremljenosti košarkaša/ica. Za određivanje broja značajnih glavnih komponenata korišten je Guttman-Kaiserov kriterij, a za transformaciju inicijalnog koordinatnog sustava oblimin kosokutna rotacija.
Rezultati
Svođenjem na prvu glavnu komponentu za svaku je pojedinu varijablu izračunat koeficijent pouzdanosti Cronbachova alfa. Vrijednosti se kreću u intervalu od 0,75 do 0,94,što upućuje na statistički značajnu pouzdanost rezultata.
Faktorskom je analizom izračunato kako daleko najveću količinu ukupne varijance iscrpljuje prva glavna komponenta (34%). Druga glavna komponenta objašnjava 17,7% ukupne varijance, a treća 13,1 %. Prve tri glavne komponente objašnjavaju ukupno 64,9 % od ukupne varijance, dok četvrta glavna komponenta objašnjava 6,6 %, peta 4,2%, šesta 3,7%, sedma 3,4% i osma 2,6 % od ukupne varijance. Posljednjih pet glavnih komponenata zajedno iscrpljuje 20,6% zajedničke objašnjive varijance u prostoru atributa procesa košarkaške pripreme.
Komunaliteti imaju relativno visoke vrijednosti i kreću se u intervalu od 0,73 do 0,95, što ukazuje na vrlo visoke zajedničke varijance manifestnih atributa ili varijabli s jednim ili više ekstrahiranih faktora. Najveće komunalitete (od .90 do .95) imaju varijable: skok u obrani (DEFREB) .95, skok u napadu (OREB) .94, brzinska snaga (SPEEDPOW) .93, eksplozivna snaga tipa skoka (EXPOWJUMP) .93, dodavanje lopte (PASS) .93, osvojene lopte (STLS) .92, pomaganje u obrani (DEFHELP) .92, timing(TIMING) .92, prevencija ozljeda (INJURPREV) .91, rehabilitacija (REHAB) .91, pritisak u obrani (DEFPRESS) .90, tranzicijski napad (TRANOFF) .90 i tranzicijska obrana (TRANDEF) .90.
Vrijednosti matrice paralelnih projekcija otkrivaju prisutnost i pozitivnih i negativnih projekcija, a vrijednosti koeficijenata se kreću od -.83 do .99. Najviše manifestnih varijabli vezano je uz prvu glavnu komponentu.
Rasprava i zaključci
Činjenica da je dobivena relativno jednostavna struktura atributa košarkaške pripreme i pripremljenosti, upućuje na zaključak da je uspješno riješen osnovni metodološki pristup u definiranju dimenzionalnosti toga prostora.
Izolirane latentne dimenzije (faktori) nazvani su sljedećim imenima: faktor brzinskih obilježja košarkaške igre, faktor višestrane pripreme košarkaša, faktor aerobnog režima rada i maksimalnog ispoljavanja sile, faktor bazične pripreme košarkaša, faktor unapređenja mekih tkiva košarkaša, faktor dinamičke gibljivosti, faktor specifične eksplozivne snage tipa vertikalne skočnosti i faktor kontrole košarkaške lopte.
Vidljivo je da je pokriven veći dio područja košarkaške pripreme i košarkaške pripremljenosti od kojih najviše zavisi uspjeh u košarci. Osobito je dobro pokriveno područje kondicijske pripreme i kondicijske pripremljenosti. Ovakav ishod je i logičan budući da su entiteti u ovom istraživanju bile klase sadržaja kondicijske pripreme.
Svaki znanstveni rad otvara nove mogućnosti i daje poticaje za daljnja istraživanja. Stoga bi bilo korisno pokrenuti seriju istraživanja za definiranje različitih modela kondicijske pripreme, uz uvažavanje dobivenih faktora te vrednovanja efekata koji bi se postigli primjenom tako postavljenih modela kondicijske pripreme u različitim dijelovima godišnjeg ciklusa treninga.

Ključne riječi

Hrčak ID:

4132

URI

https://hrcak.srce.hr/4132

Datum izdavanja:

23.12.2005.

Podaci na drugim jezicima: engleski njemački

Posjeta: 6.088 *