Kineziologija, Vol. 37 No. 1., 2005.
Izvorni znanstveni članak
Tehnička efikasnost hrvača u odnosu na neke antropometrijske i motoričke varijable
Čedomir Cvetković
Josip Marić
Nenad Marelić
Sažetak
Uvod
Hrvanje se ubraja u grupu sportova polistrukturalnih acikličnih gibanja s vrlo kompleksnim aktivnostima pa na uspješnost kako u izvođenju zadanih tehnika, tako i u samoj natjecateljskoj borbi utječu brojni faktori i dimenzije.
Istraživanja o utjecaju ili povezanosti različitih antropoloških podprostora i motoričkih sposobnosti s tehnikama u hrvanju pružaju korisne informacije koje je moguće koristiti u nastavno-trenažnom radu s hrvačima i s ne-hrvačima (školska populacija, studenti, pripadnici policijskih i vojnih snaga). Ovakva istraživanja potrebna su za selekciju i kontrolu trenažnog procesa. Cilj istraživanja je utvrditi strukture, smjerove i veličine utjecaja antropometrijskih (visina tijela, težina tijela) i motoričkih di-menzija mladih hrvača na uspješnost izvođenja tehničkih elemenata hrvanja klasičnim načinom u stojećem položaju.
Metode
Istraživanje je provedeno na uzorku od 72 hrvača (dob 16-20 godina), koji su potpuno zdravi i bez ikakvih tjelesnih aberacija. Ispitanici su se nalazili na početku priprema mladih hrvača za natjecanja na europskim i svjetskim prvenstvima.
Za prediktorske varijable izabrane su dvije antropometrijske mjere (visina i težina tijela - mjerena su provedena prema postupcima Internacionalnog biološkog programa) i 15 motoričkih varijabli: baca-nje medicinke iz ležećeg položaja – MFEBML, skok u dalj s mjesta – MFEDSM, trčanje 20m iz viso-kog starta – MFE20V, trčanje 30m iz niskog starta – MFE30N, taping rukom – MBFTA2, spuštanje u most za 15 s – MBUM15, podizanje trupa na klupici – MRCDTK, sklekovi u uporu – MRASKL, pretklon raskoračno – MFLPRR, čeona špaga - MFLCES, hrvački most – MFLMOS, poligon natraške - MRE-POL, provlačenje i preskakanje - MKPOP, koraci u stranu – MAGKUS i izdržaj u visu - MSLIVS.
Kao specifične hrvačke varijable koristila su se sljedeća bacanja: Dovođenje u parter poniranjem - DPPON, ramensko bacanje hvatom ruke - RAM-BAC, bočno bacanje hvatom glave i ruke - ZAHGL, prednji pojas obuhvatom ruke i trupa - POJ, obaranje hvatom ruke i trupa - OBA.
Kvalitetu izvođenja izabranih hrvačkih tehnika u ovom istraživanju (kriterijske varijable) procijenila su tri suca. Svaki ocjenjivač ocjenjivao je ocjenama od 1 do 5 izvođenje svih pet hrvačkih zahvata svakog ispitanika.
Rezultati i rasprava
Sve antropometrijske i motoričke varijable imaju normalnu raspodjelu rezultata i krivulju Gaussovog tipa. Jedino je varijabla provlačenje i preskakanje (MBKPOP) imala izrazitu zbijenost rezultata u zoni boljih vrijednosti, dok je za izduženost krivulje prema zoni slabijih rezultata odgovorno nekoliko izrazito visokih i krupnih, voluminoznih hrvača poluteške, teške i superteške kategorije. Provlačenje i preskakivanje kroz okvir švedskog sanduka predstavlja veću poteškoću za te tri težinske kategorije zbog većih mjera longitudinalne dimenzionalnosti kostura i voluminoznosti.
Primjenom klasične regresijske analize na razini značajnosti od p= .01 može se objasniti od 34 do 41 % zajedničke varijance kriterijskih varijabla. Budući da je prediktorski sustav formiran tako da pokriva prilično velik dio motoričkog prostora, može se smatrati da je kompleksnost svake od izabranih kriterijskih varijabli (svakog zahvata) izuzetno velik i da, prema tome, varijabilitet uspješnosti izvođenja zahvata ne ovisi samo o utjecaju antropometrijskih i motoričkih dimenzija.
Klasičnom regresijskom analizom rezultati povezanosti prediktorskih varijabli i dviju kriterijskih varijabli (tehnike ramenskog bacanja–RAMBAC i obaranja hvatom ruke i trupa – OBA) pokazale su se statistički nepouzdane na razini p= .05. Nedovoljna predikcijska moć za tehniku ramenskog bacanja – RAMBAC objašnjava se njenom kompleksnošću.
Razlozi statistički slabe povezanosti tehnike obaranje hvatom ruke i trupa (OBA) mogu se pronaći u činjenici da tu tehniku teško usvajaju ne samo početnici i studenti, već i kvalitetni hrvači. Iako je efikasnost ove tehnike u modernom hrvanju neosporna, kao što pokazuje hrvačka praksa, mladi je hrvači nisu usvojili na dovoljno visokoj razini.
Tablica 2 i regresijska analiza tehnike dovođenje u parter poniranjem (DPPON) pokazuju da je prediktorskim sustavom objašnjeno oko 12% varijance kriterija, pri čemu su se kao najbolji prediktori pokazale varijabla za procjenu brzine izvođenja kompleksnih motoričkih zadataka provlačenje i preskakivanje (MBKPOP) i varijabla fleksibilnosti pretklon raskoračni ravno (MFLPRR).
U vektoru korelacija u klasičnoj regresijskoj analizi iznenađuju negativne vrijednosti testa brzine trčanja na 20 m iz visokog starta (MFE20V) i poligona natraške (MREPOL), iz čega proizlazi da entiteti s izraženom brzinom kretanja donjih i gornjih ekstremiteta prema naprijed i natrag slabije izvode tehniku dovođenja u parter poniranjem.
Očito je da je za uspješno izvođenje ove tehnike potrebno koordinirano, precizno, brzo i snažno izvesti nekoliko različitih pokreta na što upućuju varijable koraci u stranu (MAGKUS) i bacanje medicinke iz ležanja (MFEBML).
U vektoru beta koeficijenta također su visoke i negativne vrijednosti varijabli brzine trčanja na 20 m iz visokog starta (MRE20V) i poligon natraške (MREPOL) te pretklon raskoračni ravno (MFLPRR), dok su visoke i pozitivne vrijednosti varijabli za procjenu koordinacije provlačenje i preskakivanje (MBKPOP), sklekovi (MRASKL), brzina spuštanja u most za 15 sekundi (MBUM15) i tjelesna visina (VISINA). Iz izloženoga se može zaključiti da će tehniku dovođenja u parter uspješnije izvoditi mladi kvalitetni hrvači većih koordinacijskih sposobnosti i veće apsolutne i relativne snage.
Zanimljivo je razmotriti rezultate regresijske analize pet prediktorskih varijabli koje imaju statistički značajne beta koeficijente (Q=0,5) To su varijable bacanje medicinke iz ležanja (MFEBML), trčanje 20m iz visokog starta (MFE20V), dvostruki taping rukom (MBFTA2), sklekovi na tlu (MRASKL), koje su pozitivno povezane s kriterijskom varijablom, te brzina trčanja na 30m iz niskog starta (MFE30N), koja ima negativan predznak. Ta varijabla ima vjerojatno supresorsko djelovanje jer je po svojoj strukturi slična varijabli brzina trčanja na 20 m iz visokog starta. No, može biti da ispitanici težih kategorija postižu bolje rezultate u trčanju iz niskog starta zato što se eksplozivnom startu pridodaje i ubrzanje mase tijela, dok je kod trčanja na 20 metara naglašenija brzina motoričke reakcije, koja je vrlo važna i izražena kod vrhunskih hrvača, bez obzira na težinske kategorije.
Negativni predznak visine, težine i čeone špage koja je kontaminirana longitudinalnim mjerama ukazuje na njihov nepovoljan utjecaj na izvođenje ove tehnike.
Zaključak
Za kraj potrebno je istaknuti; da su tri od ukupno pet regresijskih analiza pokazale statistički značajnu povezanost prediktorskih i kriterijske varijable. Hrvačke tehnike bočno bacanje hvatom glave i ruke - ZAHGL i obaranje hvatom ruke i trupa - OBA nisu imale statistički značajnu povezanost sa skupom predikcijskih varijabli u provedenim regresijskim analizama. Klasičnom regresijskom analizom tehnike dovođenje u parter poniranjem moguće je objasniti 36% varijance kriterija. Rezultati regresijske analize tehnike bočnog bacanja hvatom glave i ruke pokazuju povezanost s prediktorskim skupom od 40%. Klasičnom regresijskom analizom moguće je objasniti 41% varijance prediktorskih varijabli s tehnikom bacanje uvinućem obuhvatom ruke i trupa – prednji pojas. Prediktorske varijable koje imaju najveće vrijednosti beta koeficijenta jesu ba-canje medicinke iz ležanja, trčanje na 20 metara iz visokog starta, dvostruki taping rukom i sklekovi na tlu. Također je zanimljivo istaknuti negativan utjecaj antropometrijskih mjera na izvođenje ove hrvače tehnike bacanja.
Prema dobivenim rezultatima može se zaključiti da tehnička učinkovitost mladih vrhunskih hrvača ovisi o velikom broju motoričkih sposobnosti, ali i drugim antropološkim dimenzijama koje nisu bile predmet ovog istraživanja. Očevidan je doprinos motoričkih dimenzija trećeg faktora (mehanizam za regulaciju kretanja i mehanizam za energetsku regulaciju), a prema tome i sva četiri faktora drugog reda pri realizaciji izabranih hrvačkih tehnika. To ukazuje na raznovrsnu pripremljenost mladih hrvača stečenu višegodišnjim bavljenjem tim sportom.
Ključne riječi
Hrčak ID:
4136
URI
Datum izdavanja:
1.7.2005.
Posjeta: 6.789 *