Pregledni rad
Recentni problemi socijalne kulture i etnologije u Slovačkoj
Zita Škovierová
; Comenius University, Faculty of Arts, Department of Ethnology and Cultural Anthropology, Gondova 2, SK-818 01 Bratislava 16, Slovakia
Sažetak
Ovaj se članak bavi pojedinim problemima društvenih odnosa u ruralnim zajednicama u Slovačkoj na prijelazu iz 20. u 21. stoljeće, koji su postali predmetom etnoloških istraživanja. Politički prevrat iz 1989. godine u bivšoj Čehoslovačkoj bio je važan poticaj za promjene.
Nakon 1990-ih bivše je socijalističko kolektivno vlasništvo nestalo, a privatno vlasništvo nad poljoprivrednim i šumskim zemljištem, koje je do tada država besplatno eksploatirala preko nametnutih zadruga, ponovno je uspostavljeno. U razdoblju nakon političkog prevrata vlasnički, korisnički i zaposlenički odnosi lokalnog stanovništva znatno su prošireni. Sukobi interesa doveli su, međutim, do napetosti i konflikata u zajedničkom životu stanovnika, ne samo unutar jedne zajednice, već često i među članovima jedne obitelji i srodnicima. Socijalna struktura stanovništva se promijenila: s jedne strane stvoren je nov društveni sloj poduzetnika i trgovaca, a s druge strane sloj nezaposlenih i siromašnih ljudi.
I na području dobrovoljnih aktivnosti promijenila se struktura zajednica i organizacija koje su postojale u ruralnim područjima. Nova društva, koja su do tada imala vrlo uzak krug djelatnosti ili nisu uopće postojala, sada su uspostavljena (crkve i dobrotvorne organizacije, udruge koje su se posvetile razvoju i očuvanju etnokulturne jedinstvenosti etničkih manjina u ruralnim područjima, na primjer njemačke ili židovske zajednice itd.).
Druga česta tema suvremenih etnoloških istraživanja jest utjecaj religije na svakodnevnu kulturu. Crkve koje su zabranjivane ili su sasvim nestale tijekom 1940-ih i 1950-ih (na primjer židovska ili grčka katolička crkva) ponovno su uspostavljene nakon 1989. godine. Njihova ponovna uspostava rezultirala je brojnim imovinskim tužbama postojećih vlasnika njihove imovine, na primjer države, građana ili drugih crkvenih zajednica koje nisu bile zabranjivane.
Etnologija također proučava i djelatnosti novouspostavljenih nevladinih udruga u selima, među kojima su i one koje promoviraju lokalnu kulturu i podupiru razvoj turizma. To je izuzetno korisno u selima s visokom stopom nezaposlenosti što je posljedica zatvaranja industrijskih pogona i poljoprivrednih poduzeća u kojima se stanovništvo zapošljavalo. Trenutno postoje i različiti ekološki pokreti i udruge koje rade na očuvanju prirodnih bogatstava za sljedeće generacije. Sudjelovanje u navedenim, ali i ostalim dobrovoljnim aktivnostima učvršćuje osjećaj zajedništva među lokalnom populacijom.
Ključne riječi
vlasnički odnosi; reprivatizacija; dobrovoljne aktivnosti; udruge u ruralnim zajednicama; Slovačka
Hrčak ID:
45120
URI
Datum izdavanja:
18.12.2009.
Posjeta: 2.014 *