Pregledni rad
Mollusca contagiosa
Karmela Husar
Mihael Skerlev
Darko Husar
Sažetak
Mollusca contagiosa (MC) definiramo kao čestu virusnu infekciju kože uzrokovanu Molluscipox virusom (MCV) koja se viđa u djece i odraslih. Klinički se manifestira u obliku malih, umbiliciranih papula voštana sjaja. Dok su MC relativno česta u djece od 1. do 5. godine i mogu biti smještene bilo gdje na tijelu, njihova pojavnost u odraslih uglavnom se smatra spolno prenosivom infekcijom (engl. sexually transmitted infection, STI). MCV se može prenositi direktno s osobe na osobu ili autoinokulacijom. MCV u odraslih karakteristično zahvaća genitalnu regiju. Međutim, ekstragenitalni smještaj kod odraslih tipično se viđa u imunosuprimiranih bolesnika, osobito u bolesnika
s HIV-om/AIDS-om. Prema novijim literaturnim podacima, pojava
MC u HIV-pozitivnih bolesnika, smatra se dijelom sindroma imunosnog oporavka (engl. immune reconstitution inflammatory
syndrome, IRIS). MC, stoga, u djece zahvaća podjednako oba spola, no, čini se da je incidencija u odrasloj populaciji veća kod muškaraca. Liječenje, koje nije uvijek nužno, može biti korisno u prevenciji daljnjeg prijenosa infekcije ili autoinokulacije. Nažalost, ne postoji etiološko liječenje MC, a većina postupaka koji se primjenjuju mehanička je, što katkad uzrokuje određeni stupanj nelagode ili boli. Osobitu pažnju treba posvetiti ekstragenitalno smještenim MC kod odraslih, kada bi svakako trebalo preporučiti obradu na HIV. I djecu i odrasle s MC trebalo bi podučiti da izbjegavaju češanje kože, kao i kontakte s drugom osobom (uglavnom spolni kontakti kod odraslih), kako bi se spriječio daljnji prijenos infekcije i/ili autoinokulacija.
Osim toga, kod odraslih bolesnika s MC treba učiniti pažljiv probirna ostale STI te ih savjetovati o eventualnom liječenju i daljim postupcima.
Ključne riječi
mollusca contagiosa; STD; IRIS
Hrčak ID:
48273
URI
Datum izdavanja:
19.2.2009.
Posjeta: 6.533 *