Pregledni rad
Temporomandibularni poremećaji – problemi u dijagnostici
Melita Valentić-Peruzović
; Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Sažetak
Temporomandibularnim poremećajem (TMP) uglavnom su zahvaćeni temporomandibularni zglobovi (TMZ) i žvačni mišići s okolnim strukturama. Smatra se da su uzročnici mnogobrojni te neki izravno utječu na pojavu i razvoj TMP-a, dok se drugi pojavljuju kao čimbenici koji mogu doprinijeti nastanku bolesti. Kao i ostali kronični mišićno-koštani bolni poremećaji, i TMP bi se mogao opisati kao psihofizički poremećaj s promjenama u endogenim regulacijskim putovima boli i posljedično otežanom prilagodbom na emocionalne, fiziološke i neuroendokrine odgovore na fizičke i psihičke stresore. Čini se da kod adolescenata s TMP-om važniju ulogu imaju psihosocijalni čimbenici, kao što su povećana razina stresa, somatske tegobe i emocionalni problem, nego sami dentalni čimbenici. U pacijenata s TMP-om znatno je prisutnija pojava multiplih boli u tijelu i općenito umora nego u kontrolnih ispitanika.
Postoje različite klasifikacije TMP-a; neki ih dijele u podgrupe. Pacijenti s mišićnim dijagnozama imaju izraženije pritužbe na bol i distres nego oni koji imaju poremećaje vezane uz zglob. Čini se da mišićna bol može zasjeniti zglobnu, a pacijenti iz miogene skupine više se žale na parafunkcije, depresiju i zabrinutost. Smatra se da pacijenti s mišićnim dijagnozama imaju više bolnih simptoma od onih sa zglobnim dijagnozama.
Bit će potrebna daljnja istraživanja kako bi se razjasnila uloga i utjecaj čimbenika rizika i mehanizama koji su odgovorni za povezanost TMP-a i boli te utjecaj spola.
Ključne riječi
temporomandibularni poremećaji (TMP); znakovi i simptomi; poremećaji mastikatornih mišića; poremećaji temporomandibularnog zgloba (TMZ); dijagnostika TMP-a
Hrčak ID:
51461
URI
Datum izdavanja:
12.4.2010.
Posjeta: 4.355 *