Stručni rad
TEČAJEVI U SVEUČILIŠNOJ NASTAVI
Tatjana Pavlovski
Sažetak
Sukladno Bolonjskoj konferenciji i reformi sveučilišta koja je zahvatila regiju bivše Jugoslavije, u Srbiji i Crnoj Gori također se vrše pripreme za novu strukturu studijskih planova i načina studiranja na višim školama i fakultetima.
Veći izbor, diversifikacija načina studiranja, bolji mentorski sustav praćenja studenata i poboljšanje efektivnosti i dužine studiranja, samo su neki od ciljeva kojima će se novo sveučilište morati da pozabaviti.
Jedna od naizgled malih promjena jest prelazak na sustav studiranja odabirom tečajeva i uz njih stečenih kredita. Studenti će ih u budućnosti samostalno birati i kombinirati te na taj način približiti postojeću strukturu studiranja svojim potrebama i opredjeljenjima.
Kao prvi korak, većina fakulteta u Srbiji i Crnoj Gori, pretresala je postojeće studijske planove, pokušavala restruktuirati predmete u tečajeve i sve to pretočiti u transparentan sustav bodova - kredita. Poslije dosta teškog procesa došlo se do sasvim malo novih predmeta i relativno netransparentnog sustava bodovanja. Nije pomagalo ni da se veliki predmeti, koji traju od 2 do 4 semestra podijele na manje dijelove, a da se i ne govori o tome da je rijetko koji profesor htio odustati od broja sati utkanih u vlastiti studijski predmet. Zašto se problem pokazao tako kompleksnim i zašto će proces prestrukturiranja biti dug, tema su razmišljanja autora ovog članka.
Ključne riječi
Kredit; nastavni predmet; svučilišna nastava; tečaj
Hrčak ID:
6119
URI
Datum izdavanja:
28.7.2004.
Posjeta: 1.950 *