Review article
DVIJE FAZE OBRAZOVNE POLITIKE U HRVATSKOJ NAKON 1990. GODINE
Tihomir Žiljak
orcid.org/0000-0002-0895-5157
; Pučko otvoreno učilište Zagreb
Abstract
Autor opisuje faze obrazovnih politika u Republici Hrvatskoj nakon
1990. godine. Dva desetljeća dijeli u dvije osnovne faze: (1) fazu razgradnje naslijeđenog sustava i nesustavnih promjena u 1990-tim godina te (2) fazu rasprava, izrade i implementacije strategije u procesu europeizacije nakon 2000-te godine. Kriterije razlikovanja faza temelji na Howlettovim elementima uspješnosti javnih politika (programi, procesi politika i političke okolnosti).
U svakoj fazi analiziraju se osnovne političke okolnosti, programski
ciljevi, akteri, instrumenti te načini implementacije određenih politika.
Autor zaključuje da se paralelno mijenjaju ciljevi na europskoj razini i ciljevi hrvatskeo brazovne politike te se događa dvostruku prijelom. U europskoj obrazovnoj politici se događa ulazak obrazovanja u središte političkog interesa uz prioritet izgradnje društva znanja cjeloživotnim učenjem. U Hrvatskoj se obrazovni prostor, koji je ispražnjen od socijalističkog sustava vrijednosti i ciljeva, ispunjava novim europskim ciljevima i modelima. Autor zaključuje
da su na djelu dva oblika djelovanja u procesu europeizacije: mijenjanje pod pritiskom politike uvjetovanja i transnacionalnih poticaja i pretpristupnih programa te, drugi oblik, nastojanje da se djeluje prikladno (europski i moderno) uz učinke socijalizacije, imitiranje, korištenje tuđih iskustava.
Keywords
Obrazovna politika; Hrvatska; europeizacija; promjene
Hrčak ID:
104939
URI
Publication date:
20.6.2013.
Visits: 6.407 *