Bogoslovska smotra, Vol. 83 No. 2, 2013.
Review article
Prema cjelovitom humanizmu. Kardinal Franjo Kuharić - apostol novoga društveno-političkog poretka u Hrvatskoj
Dubravka Petrović Štefanac
; Centre for Promotion of the Social Teaching of the Church of the Croatian Bishop's Conference, Zagreb, Croatia
Abstract
»Proizlazi da je teološka dimenzija nužna bilo da se protumače bilo da se riješe aktualni problemi ljudskoga suživota« (Ivan Pavao II., Centesimus annus, br. 55)
Nove okolnosti donose i nove izazove na koje je potrebno odgovoriti. Kako bi odgovor bio primjeren i polučio željeni uspjeh važno je pri tome razriješiti sve relevantne nepoznanice. Početkom 90-ih godina prošlog stoljeća demokracija, pluralizam mišljenja, parlamentarizam, višestranačje i izbori, prava i slobode prodrli su u hrvatsko društvo. Zbog nedostatka demokratske tradicije i njezine praktične primjene društvo je u to vrijeme karakteriziralo stanje nesnalaženja i neupućenosti. Važnost poznavanja svakoga pojedinog subjekta od posebnog je značaja u pluralističkom društvu. Te činjenice osobito je bio svjestan kardinal Franjo Kuharić. Budući da je zbog ateizma u prošlom društvenom sustavu za većinu stanovnika u Hrvatskoj Crkva bila nepoznata, on je držao bitnim predstaviti je vjernicima i široj javnosti.
U prvom se dijelu članka, stoga, prikazuju naglasci njegove misli o porijeklu, naravi, poslanju i službi Crkve i to u svjetlu službenog nauka Drugoga vatikanskog koncila. Drugi dio članka pokazuje Kuharićev istančan smisao za uočavanje i isticanje bitnoga kao i lakoću i jednostavnost u prenošenju poruke. Polazeći s kršćanskog kuta motrenja on u središte postavlja teme koje su izuzetno važne za razumijevanje, ali i daljnje usmjerenje pojedinca, društva i države. Uz društveno-politički vid govora o demokraciji, zajedničkom dobru, političkim strankama i slobodnom izboru Kuharić naročito stavlja naglasak na njihovu etičku dimenziju. U trećem se dijelu članka prikazuje Kuharićevo stajalište o suodnosu Crkve i države u novim okolnostima, njihovi prostori autonomije i suradnje oko zajedničkog dobra pojedinca i zajednice. Iako bi se prikazano moglo nazvati općenitim i poznatim, konkretne okolnosti kao i mentalitet određenog naroda čine da ono općenito i poznato bude prepoznato i vezuje se upravo uz pojedini narod. Kardinal Franjo Kuharić je tom nimalo lakom zahtjevu nedvosmisleno dao svoj doprinos.
Keywords
kardinal Franjo Kuharić; Crkva; demokracija; zajedničko dobro; političke stranke i izbori; pravednost; aktivno sudjelovanje; suradnja
Hrčak ID:
105301
URI
Publication date:
8.7.2013.
Visits: 2.094 *