Original scientific paper
EKOLOŠKE MIGRACIJE
Milan Mesić
; Faculty of Philosophy, Zagreb
Abstract
Autor prvo odbacuje shvaćanje po kome se o ljudskim migracijama može govoriti samo u »historijskom« razdoblju. Isto se tako ne slaže s označavanjem ekoloških migracija kao podvrste primitivnih migracija. Ukazuje, naime, da su se neki oblici ekoloških migracija zadržali do suvremenog vremena, te da se u neposrednoj budućnosti tek mogu očekivati nove masovne ekološke migracije.
Migracije se, po mišljenju autora, javljaju sa samim čovjekom (negdje na prijelazu u pleistocen), a njegov se prvobitni odnos s prirodom može karakterizirati »prisvajačkim« (Clark) i tjera ga na stalno kretanje. S »neolitskom revolucijom« očituju se tendencije ka sesilnosti, a migracija se javlja kao nešto »nenormalno«, kao izraz prirodnih i društveno-kulturnih poremećaja. No, istovremeno se javlja i alternativni obrazac života - nomadizam, koji će se održati do naših dana. Arheološki i drugi nalazi sugeriraju da su migracije - i to ekološki inducirane - igrale određenu ulogu i u nastanku najstarijih civilizacija (Egipat, Sumer, Kina). S druge strane, civilizacije su mogle i propasti zbog ekološki iznuđenih migracija, kao što je slučaj s Mikenom. I »velika seoba naroda« potaknuta je globalnim zahlađenjem.
Narušavanje ravnoteže s okolinom kroz cijeli srednji vijek, a i danas u tzv. trećem svijetu, dovodi do gladi, a onda i masovnih migracija. Od industrijske revolucije čovjek je počeo kumulativno djelovati, ne samo na lokanu okolinu, nego i na globalnu klimu, stvarajući »stakleničke plinove«, odnosno »efekt staklenika«, koji bi uskoro mogao proizvesti milijune Łekoloških izbjeglicať. S podizanjem ekološke svijesti i većim uvidom javnosti u nekontrolirana zagađenja okoliša mogu se očekivati migracijski tokovi iz prostora veće zagađenosti u prostore manje zagađenosti.
Keywords
ekološke izbjeglice; ekološke migracije; historijske migracije; kolonizacija; migracije; nomadizam; prahistorijske migracije; primitivne migracije
Hrčak ID:
137531
URI
Publication date:
15.4.1992.
Visits: 3.140 *