Review article
REINTRODUKCIJA IZUMRLIH VRSTA PTICA U HRVATSKOJ- UTOPIJA ILI STVARNOST?
Goran Sušić
; Institute for Ornithology of HAZU
Abstract
U znanosti o zaštiti okoliša („environmental science“) pod reintrodukcijom se razumijeva ponovno prilagođavanje jedinke određene životinjske vrste na život u prirodi nakon njezina puštanja u staništa u kojima je ta vrsta nekada obitavala, ali je lokalno izumrla. @ivotinje se u prirodu puštaju: a) reintrodukcijom, b) ojačavanjem postojećih populacija puštanjem jedinki iste vrste i c) introČdukcijom životinjskih vrsta u područje na kojem ta vrsta nije ranije obitavala (unos egzota, odnosno alohtonih vrsta).
U Hrvatskoj je dosad reintroducirana jedna vrsta - ris. No, prilikom provedbe projekta nisu se poštovali temeljni kriteriji koje propisuje WWF („World Wide Fund for Nature“). Za potencijalnu reintrodukciju, uz poštivanje navedenih kriterija, prednost je što su u našoj zemlji mnoge rijetke vrste koncentrirane upravo u specijalnim rezervatima i nacionalnim parkovima, pa bi se u tim područjima mogle reintroducirati izumrle vrste lešinara - na Kvarneru crkavica („Neophron percnopterus“) i crni lešinar („Aegypius monachus“), a u NP »Paklenica« kostoberina („Gypaetus barbatus“).
Za uspješnu provedbu takvih projekata u Hrvatskoj ne manjka znanja, kadrovske ekipiranosti, opreme, a imamo i područja u koja bismo izumrle vrste mogli vratiti. Potrebna je još samo podrška javnosti, pri čemu ključnu ulogu mogu odigrati nevladine zaštitarske organizacije i udruženja.
Keywords
izumrle vrste lešinara u Hrvatskoj; reintrodukcija; zaštita prirode
Hrčak ID:
138913
URI
Publication date:
15.1.1993.
Visits: 2.861 *