Review article
ISPLATIVOST POTICAJNE OTKUPNE CIJENE ZA PROJEKTE VJETROELEKTRANA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Diana Ognjan
; HEP Obnovljivi izvori energije d.o.o.
Zoran Stanić
; HEP Obnovljivi izvori energije d.o.o.
Željko Tomšić
; HEP d.d.
Abstract
U 2007. godini dogodile su se mnoge promjene na području zakonske regulative u hrvatskoj energetici. Uz otvaranje tržišta električne energije za sve pravne osobe, 1. srpnja 2007. godine na snagu je stupio i paket od pet podzakonskih akata kojima se regulira poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije. Hrvatska je kao metodu poticaja odabrala zajamčene tarife (engl. feed-in tariffs), koje su najraširenija i trenutačno najuspješnija metoda u Europskoj uniji.
U Hrvatskoj se pojavio golem interes kapitala za projekte obnovljivih izvora energije, posebice za projekte vjetroelektrana. Pritom se postavlja pitanje o stvarnoj isplativosti takvih projekata, te je li poticajna otkupna cijena dovoljno visoka kako bi se projekti vjetroelektrana u Hrvatskoj uopće isplatili. U ovom je radu dana analiza jednog generičkog projekta vjetroelektrane, instalirane snage 25 MW (razlozi odabira snage su opisani kasnije) softverom RETScreen International, razvijenim u Kanadi, a korištenom diljem svijeta.
Uz uvodni dio, u kojem je opisana trenutačna situacija na području obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj, dan je i kratki pregled novouvedenih podzakonskih akata vezanih za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. U radu je detaljno obrazložen unos svih relevantnih tehničkih, ekonomskih i financijskih parametara, te su prikazani rezultati modeliranja vjetroelektrane s faktorima opterećenja (engl. capacity factor) od 18 %, 20 %,
22 %, 25 %, 27 % i 30 % pomoću softvera RETScreen International. Pritom je detaljno prikazana analiza osjetljivosti i rizika za vjetroelektranu s faktorom opterećenja od 25 %, te dan konačni zaključak analize.
Keywords
isplativost; obnovljivi izvori energije; vjetroelektrane; zajamčene tarife
Hrčak ID:
25940
URI
Publication date:
30.4.2008.
Visits: 7.383 *