Skip to the main content

Original scientific paper

Promjene ravnoteže prooksidansa i antioksidansa u preeklampsiji – utjecaj na osmotsku rezistenciju eritrocita

Mohd Suhail ; Department of Biochemistry, University of Allahabad; Allahabad, India; City Nursing & Maternity Home Research Center, Allahabad, India
Mohd Faizul Suhail ; City Nursing & Maternity Home Research Center, Allahabad, India
Hina Khan ; City Nursing & Maternity Home Research Center, Allahabad, India


Full text: croatian pdf 212 Kb

page 333-341

downloads: 916

cite

Full text: english pdf 212 Kb

page 333-341

downloads: 387

cite


Abstract

Cilj: Procijeniti korisnost prooksidacijskih i antioksidacijskih biljega, kao i osmotsku rezistenciju eritrocita kod trudnica s preeklampsijom u usporedbi s kontrolnom skupinom. Izmjerene su i uspoređene razine njihovih neenzimskih i enzimskih parametara, kao i pro- i antioksidacijskih parametara.
Materijali i metode: U istraživanje su bile uključene dvije skupine trudnica: kontrolna skupina od 25 normotenzivnih zdravih trudnica i skupina od 27 žena s teškim oblikom preeklampsije. Iz mjerene su i uspoređene koncentracije reduciranog glutationa (GSH), oksidiranog glutationa (GSSG) i malondialdehida (MDA) u krvi, koncentracija mokracne kiseline zajedno s antioksidacijskim enzimskim parametrima u krvi: aktivnosti superoksid-dismutaze (SOD),
glutation-peroksidaze (GPx), glutation-reduktaze (GRx) te katalaze, kako bi se procijenila ukupna promjena uslijed preeklampsije. Vrijednosti svakog parametra iz mjerene su primjerenom laboratorijskom metodom.
Rezultati: Kod žena oboljelih od preeklampsije koncentracije oksidacijskog biljega MDA bile su povišene za 33% (P = 0,001), GSSG za 19% (P = 0,001), dok se koncentracija GSH u eritrocitima smanjila za 20% (P = 0,001). Koncentracija mokraćne kiseline se u uspored bi s normotenzivnom kontrolnom skupinom povecala za 36,5% (P < 0,001). Smanjenje osmotske rezistencije ukazalo je na smanjenu deformabilnost eritrocita kod teškog oblika preeklampsije. Smanje a je aktivnost antioksidacijskih enzima i to SOD za 23,7% (P < 0,001), GRx za 21,9% (P = 0,014) i GPx za 14,5% (P = 0,109) tijekom razvoja preeklampsije. Jedini biljeg odgovora na oksidativni stres je za 26,8% povećana aktivnost katalaze (P = 0,002).
Zaključak: Zaključujemo kako veće stvaranje reaktivnih kisikovih spojeva (engl. reactive oxygen species, ROS) i smanjena aktivnost SOD, GRx, GPx, povećana koncentracija MDA, GSSG s istodobno niskom koncentracijom GSH po dupiru hipotezu o snažnijem oksidacijskom stresu u preeklampsiji. Nadalje smo zaključili da smanjena osmotska rezistencija eritrocita u preeklampsiji upućuje na gubitak integriteta stanične membrane, što rezultira kraćim životnim vijekom stanice.

Keywords

preeklampsija; neenzimski antioksidansi i oksidansi; enzimski antioksidansi; osmotska rezistencija eritrocita

Hrčak ID:

27337

URI

https://hrcak.srce.hr/27337

Publication date:

6.10.2008.

Article data in other languages: english

Visits: 2.660 *