Skip to the main content

Original scientific paper

UČINCI MOBINGA NA PRIVREMENU SPRIJEČENOST ZA RAD U MEDICINSKIH SESTARA-TEHNIČARA

Azijada Beganlić ; Dom zdravlja sa poliklinikom dr. M. Šehović, Tuzla, BiH
Nurka Pranjić ; Dom zdravlja sa poliklinikom dr. M. Šehović, Tuzla, BiH
Aida Brković ; Dom zdravlja sa poliklinikom dr. M. Šehović, Tuzla, BiH
Olivera Batić-Mujanović ; Dom zdravlja sa poliklinikom dr. M. Šehović, Tuzla, BiH
Samira Herenda ; Dom zdravlja sa poliklinikom dr. M. Šehović, Tuzla, BiH


Full text: croatian pdf 184 Kb

page 1-9

downloads: 2.768

cite


Abstract

Mobing ili psihološko zlostavljanje usmjereno je prema jednom pojedincu koji je stavljen u poziciju u kojoj je bespomoćan i u nemogućnosti da se zaštiti od stalnih maltretirajućih aktivnosti. Mobing ima negativne posljedice na zdravlje zaposlenih, što povećava stopu izostanka s posla zbog bolovanja.
Cilj rada je procijeniti učinke mobinga na privremenu spriječenost za rad (apsentizam) u medicinskih tehničara. Prospektivnom studijom poprečnog presjeka analizirali smo stopu prevalencije mobinga i njegove učinke na apsentizam u medicinskih tehničara u primarnoj njezi. U istraživanju smo se koristili validnim upitnikom samoodgovorom među 274 (239 žena i 35 muškaraca) medicinskih tehničara. Za analizu rezultata primjenjivao se standardni Statistički paket za društvena istraživanja (SPSS) verzija 10.0. Statističke hipoteze testirane su na razini od α = 0.05. Među ispitanicima 87% bile su žene. Oko 54% ispitanika imalo je iskustvo mobinga u prethodnoj godini, a 24% (36/147) bilo je perzistentno izloženo mobing ponašanju (žrtve mobinga). Ispitanici s iskustvom mobinga statistički češće su imali sve simptome vezane za stres i mobing, izuzev depresije i nesanice. Oko 22% ispitanika se izjasnilo da se koristilo privremenom spriječenošću za rad (bolovanjem). Srednja vrijednost izgubljenih radnih dana po ispitaniku je M±SD= 6,76±22,00 (rang: 1-180) dana. Bolovanje kao i dužina bolovanja su statistički značajno udruženi s ocjenom trenutne radne sposobnosti, ocjenom odnosa zdravlja i radnih zadataka (WAI) i mobingom (P=0,001).
Mobing je raširena pojava među zdravstvenim radnicima. Više od pola medicinskih sestara-tehničara je bilo izloženo mobingu u prethodnoj godini. Osobe koje su prijavile mobing dva su puta češće bile na bolovanju.

Keywords

stres; mobing; žrtve mobinga; privremena spriječenost za rad

Hrčak ID:

35277

URI

https://hrcak.srce.hr/35277

Publication date:

7.4.2009.

Article data in other languages: english

Visits: 5.393 *