Case report
ARTUR UND ALBERT SCHOTT, RUMÄNISCHE VOLKSÄRZÄHLUNGEN AUS DEM BANAT, Märchen, Schwanke, Sagen, Neuausgabe besorgt von ROLF WILH. BREDNICH und ION TALOS, Kriterion Verlag Bukarest 1973, 336 str.
Nives Ritig-Beljak
; Institute of Ethnology and folklore research, Zagreb
Abstract
Rolf Brednich i Ion Talos pronašli su i ponovo objavili djelo koje podjednako zanima i njemačku i rumunjsku folkloristiku. Tko su Artur i Albert Schott? Iz predgovora saznajemo da je zbirka rumunjskih narodnih pripovjedaka braće Schott tisknna 1845. Njihova je znanstvena sprega sigurno začeta po uzoru na djelatnost braće Grimm.
Artur Schott radio je kao agronom od 1836—1841. u rumunjskom Banatu i na poticaj svog brata filologa bilježio priče uz pomoć tumača ili kazivača koji su znali njemački. Nas će zanimati činjenica da su svi kazivači bili iz okolice Orovite, mjesta koje leži nešto istočno od Vršca. Novo izdanje stavlja težište na priče, dok predgovor o Rumunjskoj i Vlasima (autor misli na Rumunje) nije prenesen u novo izdanje jer se redaktorima činio suviše je-dnostavnim i općim (naravno sa stajališta današnjeg čitaoca). To nije bilo kritičko izdanje u današniem smislu, -p? no riječima izdavača »protokoli pripovjedačke situacije«. Artur Schott je naime često bilježio samo natuknice i zato konačna verzija odiše autorovim stilom. Uostalom, ta tehnikn bilieženia nije u svoie vrijeme nalazila nrigovora. Redaktori su u novo izdanie zbirke uvrstili i Schottove tekstove koje je kasniie zabilježio i obiavio u časorjisu »Hausblatter« od 1857. do 1859. Redaktori su osuvremenili izdanje i izbacili mitološke komentare, ali donose ono što i danas izaziva znanstvenu pažnju: kratke natuknice o kazivačima, poglavlja o praznovjerju i nekim običajima. Priređivači su također prestrukturirali raspored prema internacionalnom katalogu tipova pripovjedaka. Zbirci je na kraju priložena klasifikacija tipova pripovjedaka.
Sredinom devetnaestog stoljeća ove bajke, šale i predaje odjeknule su poput male senzacije. Bilo je tu istih tipova kao i u Grimmovoj kolekciji. Danas bismo dodali: slične pripovijetke, ali ne iste. To će nas možda navesti da pročitamo neke tematske skupine koje se i u nas javljaju: šaljive priče o Ciganima, predaje o Matiji Korvinu, bajku o uzidanoj majci i dr.
Keywords
Hrčak ID:
40477
URI
Publication date:
8.6.1977.
Visits: 1.130 *