Skip to the main content

Conference paper

KORMORAN – PROBLEM I MOGUĆE RIJEŠENJE

K. Pažur


Full text: croatian pdf 1.806 Kb

page 173-180

downloads: 963

cite


Abstract

Veliki vranac, kormoran (Phalacrocorax carbo) ihtiofagna je ptica koja se nakon stavljanja pod totalnu zabranu lova godine 1979. razmnožila u enormnim količinama uzrokujući goleme štete na ribnjacima i otvorenim vodama. Ribnjaci su dovedeni na prag rentabilnosti, a otvorene vode opustjele - negdje je riblji fond smanjen i do 90 %.
Do sada je već bilo mnogo sastanaka na raznim, pa i državnim razinama, o tome kako smanjiti štete od kormorana, no bez rezultata. U radu se predlaže radikalna i ekonomski prihvatljiva mjera kojom će se broj kormorana u nekoliko godina smanjiti na onaj broj pri kojemu će on obavljati zadaću koju mu je namijenila priroda: čišćenje voda od bolesnih riba, gdje neće biti više tolikih šteta, a broj kormorana bit će ekološki prihvatljiv.
Mjera se sastoji u tome da se u nekoliko godina sruši sve drveće na kojem se gnijezde kormorani, nakon što snesu jaja. Pa eventualno i drugi put tijekom godine, ako ih ponovno snesu. Tako će iz populacije ispasti cijela jedna generacija. Na drveću nema posebne štete, jer ono u najviše 2 godine i onako ugiba zbog jakoga herbicidnog djelovanja kormoranova izmeta.
Na razini pojedinih država, kao i na europskoj razini treba hitno formirati komisije od kvalificiranih stručnjaka (ornitolog, agronom - ribarski stručnjak, veterinar - specijalist za bolesti riba, šumar, ekolog i eventualno drugi) koja će odrediti duljinu trajanja ove mjere, vodeći računa o tome da se u današnjim uvjetima totalne zaštite populacije kormorana podvostručuje svake 3 i pol godine, a ujedno poslije i kontrolirati populaciju.

Keywords

Kormoran; poremećaj bioekološke ravnoteže; sprečavanje šteta; ekološka katastrofa

Hrčak ID:

48125

URI

https://hrcak.srce.hr/48125

Publication date:

28.12.1996.

Article data in other languages: english

Visits: 2.571 *