Original scientific paper
UTJECAJ INDIVIDUALNIH I FAKTORA RADNOG MJESTA NA BOLOVANJE U PACIJENATA S DEPRESIVNIM POREMEĆAJEM
Sanja Brekalo Lazarević
; Katedra za medicinu rada, Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli, Univerzitetska 1, Tuzla, BiH
Nurka Pranjić
; Katedra za medicinu rada, Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli, Univerzitetska 1, Tuzla, BiH
Biljana Nurkić
; Služba medicine rada, Dom zdravlja s poliklinikom dr. M. Šehović, Tuzla, BiH
Abstract
Zaposlenici koji boluju od depresije gube više dana bolovanja nego oni koji nisu depresivni. U ovome radu istraživan je utjecaj individualnih i faktora rada na bolovanje u pacijenata s depresijom.
Proveli smo istraživanje upitnicima. Istraživanje je obuhvatilo 210 pacijenata s depresijom, a koji su na bolovanju od 0 do 360 dana. Vodilja nam je bilo bolovanje ≥ 60 dana. Skraćenim standardnim upitnikom za stres na radu (OSQ) procijenjeni su individualni faktori. Indeksom radne sposobnosti (WAI) procijenjeni su faktori radnog mjesta u odnosu na bolovanje.
Prosječan broj izgubljenih radnih dana u naših ispitanika bio je 161 ± 100. 89 (maksimalno 360 dana). Bolovanje nije bilo ujedinjeno s dobi. Više od 51% varijabiliteta dužine bolovanja je rezultat variranja u skupini individualnih faktora (R2=0,51). Visoka razina opterećenja na poslu uz odsutnost socijalne podrške kolega je statistički značajno ujedinjena s duljinom bolovanja. Putem logistične regresijske analize ustanovili smo da su prediktori bolovanja: pad razine motivacije (Rsq= 0.043, P= 0.003), niska razina zadovoljstva životom (Rsq=0.049, P=0.002) i niska razina zadovoljstva zdravljem (Rsq=0.061, P=0.001). Niska razina znanja (P=0.001) bio je značajan prediktor bolovanja.
Doživljeni pritisak na poslu posebno ujedinjen s odsutnošću podrške je prediktor bolovanja u pacijenata s depresijom.
Keywords
bolovanje; individualni faktori; faktori rada
Hrčak ID:
59718
URI
Publication date:
15.10.2010.
Visits: 3.639 *