Skip to the main content

Original scientific paper

Prirodno pomlađivanje sastojina obične bukve (Fagus sylvatica L.) oplodnim sječama na malim površinama

Igor Anić ; Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zavod za ekologiju i uzgajanje šuma, Svetošimunska 25 HR-10 000 Zagreb, HRVATSKA
Stjepan Mikac ; Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zavod za ekologiju i uzgajanje šuma, Svetošimunska 25 HR-10 000 Zagreb, HRVATSKA


Full text: croatian pdf 1.146 Kb

page 19-29

downloads: 755

cite

Full text: english pdf 1.146 Kb

page 29-29

downloads: 666

cite


Abstract

Od 2006. do 2010. godine analizirani su praktični primjeri prirodnoga pomlađivanja obične bukve na malim površinama u nas (područja uprava šuma podružnica Zagreb, Koprivnica, Karlovac, Nacionalnoga parka Plitvička jezera, parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje) i izvan granica Hrvatske (Belgija, Češka, Njemačka, Slovačka, Slovenija).
U ovom su radu prikazani rezultati istraživanja malopovršinskoga pomlađivanja obične bukve u obliku grupa na primjeru dinarske brdske bukove šume (as. Lamio orvalae-Fagetum /Ht. 1938/ Borhidi 1963) te u obliku malih sastojina na primjeru bukove šume s dlakavim šašem (as. Carici pilosae-Fagetum Oberdorfer 1957).
Istraživanje je pokazalo kako priroda u prašumskim bukovim sastojinama započinje prirodno pomlađivanje na malim površinama, u skupinama i grupama. Takav se način pomlađivanja može primijeniti u šumama posebne namjene i zaštitnim šumama jer se njime oblikuju strukturno raznolike sastojine koje će zadovoljiti općekorisne funkcije takvih šuma, a dobar je i za šume šumoposjednika jer omogućuje koncentraciju zahvata na manjim površinama i kontinuirano planiranje prihoda.
Pomlađivanje oplodnim sječama na malim površinama u velikim kompleksima gospodarskih šuma također je moguće i poželjno. Tu se uspješno pokazalo pomlađivanje na malim površinama koje se prostiru na razini male (1 – 3 ha) i srednje (3 – 5 ha) sastojine.
U usporedbi s klasičnim regularnim gospodarenjem na velikim površinama, gospodarenje je na malim površinama prirodi bliskiji i intenzivniji način gospodarenja koji traži izradbu šumskouzgojnog plana sa skicom pomladnih jezgri i smjerovima njihova proširivanja. Uzgojni se radovi izvode istodobno, ali na različitim dijelovima pomladne površine. Olakšano je izvođenje i kontrola radova, a omogućuje dugoročno i kontinuirano planiranje glavnoga prihoda.

Keywords

Fagus sylvatica L.; prirodno pomlađivanje; oplodne sječe na malim površinama; pomladno razdoblje; prirodno uzgajanje šuma; jednodobna sastojina; raznodobna sastojina

Hrčak ID:

68002

URI

https://hrcak.srce.hr/68002

Publication date:

8.4.2011.

Article data in other languages: english

Visits: 3.098 *