Original scientific paper
ZNAČAJKE LJUSKE ILIRSKOG KLENA (LEUCISCUS ILLYRICUS, HECKEL ET KNER 1858) RIJEKE CETINE
Josip Popović
; Gradski sekretarijat za poljoprivredu i šumarstvo, Grad Zagreb
Abstract
Istraživanja značajki ljuski endemičlnoga ilirskog klena rijeke Cetine provedena su na reprezentativnom uzorku formiranom od riba obaju spolova, dobi od 0+ do 8+ i u rasponu standardnih dužina av: 115-312 mm.
Oblik ljuske (F) u rasponu av: 115-259 mm, upućuje na njezin veći dužinski porast člime prati i opći trend porasta tijela ribe u dužinu. S veličlinom av: 290 mm forma je ljuske F = 10/10, što ljuski daje potpuno cikloidni oblik. Od standardnih dužina većih od 295 mm, ljuske sporije rastu u dužinu, što se očlituje povećanjem njezina poprečlnog dijametra.
Pokazatelj nalijeganja ljuske Kd, do standardne dužine av + 249 mm iznosi 0,49. Povećanjem av smanjuje se vrijednost Kd, tako da je u rasponu av: 295-312 mm, Kd = 0,35.
Po metodi V u k o v i ć a , 1958., ispitani su tipovi mrijesnih prstena koji se pojavljuju kod ilirskog klena. U dobi 3+ do 5+, pojavljuje se interkalarni tip (B) koji se javlja polovicom srpnja. Kod starijih dobnih klasa, smanjuje se intezitet dužinskog porasta uz prijašnje sazrijevanje spolnih produkata te pojavljivanje mrijesnoga prstena vrlo blizu zimskom anulusu, tzv. Adjunktni posthibernalni pod tip (Cb). Formula mrijesnih prstena za ilirskoga klena definirana je kao BCb. Prvi mrijesni prstenovi pojavljuju se u mužjaka u dobi 1+, a u ženki u 2+, i to samo u jedinki s većom tijelesnom dužinom od prosjeka za dob.
Utvrđivanje korekcijskog faktora kojim korigiramo stvarnu dužinu tijela kod analize dužinskog rasta ribe u prethodnim godinama, izvršeno je u odnosu ventrodijagonalnog radijusa ljuske (D) i standardne dužine tijela ribe (av). Za raspon av: 30-320 mm, vrijedi sljedeća jednadžba:
Dm m = 0,043 (av) Š 2,378 E Š 05 (av) 2 Š 0,602.
Procijenjena standardna dužina (av) odnosno korekcijski faktor, to jest kad se prvi put pojavljuje ljuska je 15 mm, a D = 0.04 mm.
Ukupni broj raijalnih kanalića ljuske nalazi se unutar širokog intervala od 25 do 61, što u velikoj mjeri ovisi o utjecaju sredine te njihov broj ne treba uzimati kao karakterističlan znak vrste, kao što se navoi u sistematici riba (Vu k ov i ć i Iva n ovi ć , 1971).
Na osnovi dobivenih podataka utvrđene su određene zakonitosti u dinamici i morfološko-merističlkim značlajkama ljuske ilirskog klena, s pomoću kojih je moguće rekonstruirati reakcije ribljeg organizma u određenim ekološkim uvjetima i određenoj dobi.
Keywords
Hrčak ID:
70471
URI
Publication date:
29.12.1994.
Visits: 1.663 *