Skip to the main content

Original scientific paper

Ne/odgovornost za začeti život u liberalnim i proabortivnim sub/kulturalnim društvenim okolnostima. Rezultati znanstveno-istraživačkog projekta »Kršćanski identitet i kvaliteta bračnog i obiteljskog života«

Suzana Vuletić ; Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Đakovo, Hrvatska


Full text: croatian pdf 206 Kb

page 151-170

downloads: 998

cite


Abstract

Bogata povijesna ostavština Crkvenih dokumenata jasno osuđuje izazvani pobačaj, nazivajući ga ubojstvom ljudskog bića. Nasuprot katoličkom moralno-bioetičkom stavu, suvremene liberalno-permisivne filozofije i društvena uređenja nastoje abortus depenalizirati, legalizirati i prikazati ga bezazlenim rješenjem nošenja s neželjenom trudnoćom. Pritom se pozivaju na slobodu, na pravo i individualističku autonomiju subjekta da odluči o konačnom ishodu trudnoće. Da bi mu olakšali odluku, pobačaj selektiraju po terapijsko/eugeničkim motivacijama i reduciraju status ljudskog embrija te mu određuju neke relacijske uvjete da bi ga se moglo ne smatrati osobom od samog časa začeća. Sam postupak se nastoji pritom i olakšati sve suvremenijim i jednostavnijim farmakološkim i kirurškim tehnikama, koje ostavljaju dojam lažno-interpretiranih statističkih podataka, abortivnih postotaka u značajnom padu. Zbog tih se razloga Crkveno učiteljstvo, u svojoj trajnoj brizi da ljudski život čuva s imperativom uvažavanja njegova dostojanstva, pokušava oduprijeti ovim duhovnim katastrofama našeg društva s moralno-teološkim osvješćivanjima i motivirajućim prijedlozima da se zaštite nevina Božja stvorenja. Stoga ovaj članak donosi prikaz rezultata socioreligijskih istraživanja te pokušava ukazati na promjenu svijesti i identiteta kršćanski deklariranih vjernika kao istinskih promotora obnovljenoga života.

Keywords

neželjena trudnoća; pobačaj; status ljudskog embrija; centri za pomoć životu; »pro life«; »pro choice«

Hrčak ID:

67987

URI

https://hrcak.srce.hr/67987

Publication date:

2.6.2011.

Article data in other languages: english

Visits: 2.307 *