Original scientific paper
Filozofsko učilište i rukopisi u franjevačkom samostanu Gospe od zdravlja u Splitu, 1748-1826.
Vicko Kapitanović
; Katolički bogoslovni fakultet, Sveučilište u Splitu, Split, Hrvatska
Abstract
Filozofsko učilište na Dobromu u Splitu, koje je s prekidima djelovalo 1748–1826. godine, spada u red trogodišnjih filozofskih učilišta kakvih je po samostanima na hrvatskom području bilo više u ono doba. Ubrajalo se u provincijska učilišta čija je prvenstvena uloga bila pripremanje studenata za studij teologije, kao preduvjet za svećeničko ređenje.
Učilište je nastalo iz potrebe da se omogući studij studentima koji se zbog popunjenog broja nisu mogli upisati na druga učilišta. Studenti koji su na njemu završavali filozofski studij nastavljali su studij na teološkom učilištu i nakon još najmanje tri i pol godine teološkog studija mogli su nakon položenog javnog ispita postiči naslov propovjednika.
Na temelju arhivskih spisa, knjižnog fonda, školskih priru_nika i rukopisa autor pokušava rasvijetliti rad profesora i studenata na tom učilištu, otkriti autorstvo rukopisnih filozofijskih priručnika i utvrditi razinu studija.
Pokušavajući razriješiti autorstvo filozofskih rukopisa sačuvanih u knjižnici autor drži da jedan od njih, možda najstariji, pripada krugu poznatog franjevca Jeronima Filipovića. Potkrepljuje svoju raniju atribuciju dviju inačica slavonskom franjevcu Benediktu Zebiću. Posebno analizira rukopis Cursus philosophicus koji pripisuje Jeronimu Filipoviću te pokušava odgonetnuti njegov utjecaj na nešto mlađeg suvremenika pjesnika i filozofskog pisca fra Andriju Kačića Miošića. A jedan rukopis s velikom vjerojatnošću pripisuje Ivanu Budimiru.
Premda ni profesori ni studenti nisu ostavili filozofska djela vrijedna naročite pažnje, proučavanja pokazuju da je učilište, usprkos kriza i političkih neprilika, uspijevalo pratiti strujanja filozofske misli toga doba i ostvariti postavljeni cilj, tj. pružiti studentima dolično filozofsko obrazovanje.
Keywords
Hrčak ID:
72244
URI
Publication date:
3.12.2001.
Visits: 1.535 *