Original scientific paper
TRAGOVI ZDRAVSTVENE KULTURE U EKLOGI IZ 726. GODINE
Đorđe Milović
; Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
Grozdana Milović-Karić
Abstract
Ekloga iz 726. godine omanji je kodeks bizantskih careva izaurijske dinastije Lava i Konstantina i predstavlja početke evolucije rimskog prava u Bizantu u srednjem vijeku. Važnost joj je u tome što su ti propisi ostali u dugoj primjeni u Europi, a za nas posebno zbog bizantske prisutnosti u mnogim našim krajevima (Istra, Dalmacija i dr.).
Ovaj rad istražuje zanimljivosti koje nas vode tragovima zdravstvene kulture kroz Eklogu. Nailazimo na dvije kategorije tih tragova:
-ZANIMLJIVOSTI IZVAN PODRUČJA KAZNENO-PRAVNE MATERIJE kao što su: tretiranje lepre kao razloga za razvod braka, zlostavljanje kao razlog za opozivanje darovanja, duševne i fizičke smetnje kao uzrok nesposobnosti oporučivanja, zlostavljanje i duševne bolesti kao uzrok lišavanja nasljedstva, zlostavljanje gospodara kao uzrok vraćanja u ropstvo oslobođenika, duševna bolest roba kao uzrok za njegovo vraćanje prodavcu, "stavljanje na muke" nepouzdanih i lažnih svjedoka, strah od fizičkih napada ili prijetnji pri nagodbi kao uzrok poništenja nagodbe.
- ZANIMLJIVOSTI S PODRUČJA KAZNENO-PRAVNE MATERIJE, i to one u sustavu kazni, daju mnogo širi i dragocjen uvid u brojne načine i pristupe u pravcu napada na integritet ljudskog tijela i života. Tako je batinanje kao kazna određeno za najveći broj kaznenih djela (18), slijedi odsijecanje nosa (12), potom tzv. "kazna mačem", tj. pogubljenje mačem (9), odsijecanje ruke (8), rezanje jezika (1), osljepljivanje (1), odsijecanje spolnog organa (1- samo za sodomite), spaljivanje (1) i vješanje (1).
U radu se detaljnije zadržavamo na svim tim pojavnostima.
Keywords
povijest prava; Ekloga; povijest medicine; VIII. stoljeće; Bizant
Hrčak ID:
83056
URI
Publication date:
15.6.2007.
Visits: 1.809 *