Skip to the main content

Original scientific paper

Tipografija novčanica s posebnim osvrtom na Hrvatsku tijekom 20. stoljeća

Vilko Žiljak orcid id orcid.org/0000-0003-3466-5230 ; Deptartment of Graphical Engineering, Croatian Academy of Engineering
Mario Barišić ; Department of Information Sciences, University J. J. Strossmayer in Osijek, Faculty of Philosophy
Jana Žiljak Vujić ; Polytechnic of Zagreb


Full text: croatian pdf 382 Kb

page 105-119

downloads: 2.241

cite


Abstract

Cilj je rada istražiti transformacije oblikovanja informacija na novčanicama tijekom 20. stoljeća, razdoblja najvećih grafičkih inovacija nakon Gutenbergova izuma tiska pomičnim slovima. Računarska grafika preuzela je prostor tipografije upravo kada je ručno graviranje u tvrdim materijalima dosegnulo maksimum umijeća u kreiranju pismovnog reza. Prije 40-ak godina počinje era jetkanja tiskovnih formi za tiskarske tehnike bakropisa i čelikotiska integrirajući ručno nastale crteže te primjena fotosloga kao predstavnika digitalne tehnologije. Finoća pismovnih linija uvela je mikrotipografiju kao posebnu metodu rastriranja u pozadini novčanica. U Hrvatskoj su navedene promjene prisutne kroz autorska djela naših tipografa, premda se samo umnožavanje novčanica obavljalo u stranim tiskarama koje su imale primjereno zaštićenu tiskarsku tehnologiju.
Radom se doprinosi znanstvenoj analizi tehničkog segmenta izrade novčanica na tlu Hrvatske tijekom 20. stoljeća, čime se, metodama analize i sinteze, daje jasna slika i kvalitetna preglednost metode izrade novčanica, i to kako s aspekta same tehnologije tako i kroz progresiju razvojnog ciklusa izrade novčanica. S obzirom da se ne istražuju samo hrvatske novčanice već i sve novčanice prisutne u Hrvatskoj u to doba, analizom se doprinosi i komparaciji lokalnih dosega s tehnologijom izrade stranih novčanica iz istog razdoblja.

Keywords

mikrotipografija; steganografija; mikrotekst; nominala; linijska grafika

Hrčak ID:

97445

URI

https://hrcak.srce.hr/97445

Publication date:

21.12.2012.

Article data in other languages: english

Visits: 3.677 *