Original scientific paper
Analiza opasnosti od požara za vrijeme kornatskog požara 30. kolovoza 2007. godine
Marko Vučetić
; Državni hidrometeorološki zavod, Zagreb, Hrvatska
Višnja Vučetić
; Državni hidrometeorološki zavod, Zagreb, Hrvatska
Abstract
U analizi kanadskog meteorološkog indeksa opasnosti od požara (Canadian Forest Fire Weather Index System) za postaju Zadar, vidljivo je da su vrijednosti FWI i ISI upravo 30. kolovoza 2007. postigle najveću vrijednost (66.6 i 31.8 redom) u razdoblju od 1. lipnja do 12. rujna 2007. Vrijednost pokazatelja stanja vlažnosti mrtvog finog goriva FFMC iznosila je 88.5 na dan 30. kolovoza 2007., što odgovara sadržaju vlage u mrtvom finom gorivu oko 10–12% od njegove mase, a vrijednosti ISI ukazuju na moguće stvaranje požara s najgorim učinkom pa i s nedovoljno ispitanim ili nepoznatim učincima koji mogu biti posljedica jakog vjetra. Zapažanja na terenu ukazuju na plitki sloj vrućeg zraka koji je brzo prešao otokom.
Prizemna mezoanaliza polja tlaka zraka pokazala je nad širim zadarskim područjem stvaranje plitke mezociklone koja je uzrokovala sparno, djelomično oblačno i vjetrovito vrijeme s umjereno do jakim jugom (SE vjetrom). Tada su u Zadru zabilježeni udari juga veći od 10 m/s (36 km/h). Analiza vertikalne strukture atmosfere ukazala je na povoljne vremenske uvjete u donjim slojevima troposfere pogodne za razvoj i širenje požara na Kornatu. Povoljni uvjeti za širenje požara bili su labilna stratifikacija u donjem sloju atmosfere, koja je bila pogodna za uzlazna gibanja zraka i naglo povećanje brzine vjetra na približnoj visini 150 m. Međutim, iznad maksimuma brzine vjetra formirao se stabilan sloj zraka koji je priječio daljnje uzlazno gibanje zraka iz donjeg sloja.
Keywords
Indeks meteorološke opasnosti od požara (FWI); pokazatelj vlažnosti finog goriva (FFMC); mezociklona; vertikalni profili temperature i vjetra
Hrčak ID:
103609
URI
Publication date:
21.12.2011.
Visits: 1.479 *