Skip to the main content

Review article

Europska politika proširenja i Republika Hrvatska: specifične okolnosti

Marijana Musladin orcid id orcid.org/0000-0002-6596-202X ; Sveučilište u Dubrovniku


Full text: croatian pdf 188 Kb

page 105-122

downloads: 1.514

cite


Abstract

Integracija europskih država traje već sedam desetljeća – započela je kao poslijeratna inicijativa za očuvanje mira i sigurnosti na kontinentu, nastavila se u vidu ekonomskog, carinskog, monetarnog i političkog ujedinjenja. Europska unija danas se može smatrati povijesnim uspjehom, prije svega što je to najduže razdoblje kontinuiranog mira i blagostanja u Europi. Oblikovana kao klub od šest članica, danas je Europska unija zajednica 27 zemalja koje su postupno pristupale članstvu u šest procesa proširenja. Najveće proširenje dogodilo se 2004. kad je Europskoj uniji pristupilo deset država. Sljedeće proširenje bit će 2013., kad će članica Unije postati Republika Hrvatska. Zemlje kandidati su Crna Gora, Srbija, Turska, Island i Makedonija. Albanija, Bosna i Hercegovina i Kosovo zasada su potencijalni kandidati.
Republika Hrvatska imala je specifičan put prema Europskoj uniji. Od proglašenja neovisnosti do potpisivanja pristupnog ugovora suočavala se s različitim izazovima koji su utjecali na vremenski ishod njene integracije. Pristup Republike Hrvatske Europskoj uniji odvijao se paralelno s tranzicijom, te su ova dva procesa bila međusobno uvjetovana.
Cilj ovoga rada je analizirati europsku politiku proširenja s aspekta specifičnih okolnosti koje su obilježile put Republike Hrvatske u Europsku uniju.

Keywords

EU politika proširenja; Republika Hrvatska; tranzicija

Hrčak ID:

109960

URI

https://hrcak.srce.hr/109960

Publication date:

27.12.2012.

Visits: 2.710 *